Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Perşembe

12°/

Cuma

16°/

Cumartesi

19°/

Pazar

19°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Bakan Varank: "Tesla, Türkiye pazarına girmek istiyor"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Türkiye pazarına girmek istediğini belirterek, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Yayınlanma:

ABD ziyareti kapsamında hafta başında teknoloji ve inovasyonun kalbinin attığı Silikon Vadisi’ne giden Varank, Tesla’nın Fremont Fabrikası’nda gerçekleştirdiği görüşmelerin detaylarını paylaştı.

Varank, Tesla’nın dünya pazarındaki konumuna değinerek, “Tesla, otomotiv endüstrisinde geleceğin otomobil markalarından bir tanesi. Şu anda tüm dünyadaki etkisini, pazarını büyütmeye çalışıyor. Çin’deki en büyük firmalardan bir tanesi, Avrupa piyasasında Almanya’da kurduğu fabrikayla etkili olmaya çalışıyor, Türkiye pazarına da girmek istiyor” dedi.

“İç değerlendirmelerinden dolayı süreç biraz daha uzadı”

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İlk Milli Uçak Gemisi Tasarımı Ortaya Çıktı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Türkiye pazarına girmek istediğini belirterek, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Şirketin Türkiye piyasasına gelmesiyle ilgili görüşmeleri olduğunu belirten Varank, “Tesla’nın şu anda şarj istasyonlarıyla beraber Türkiye piyasasına girmekle ilgili faaliyetleri devam ediyor. Aslında daha önce Türkiye’ye geleceklerdi ama kendi iç değerlendirmelerinden dolayı süreç biraz daha uzadı” diye konuştu.

Varank, Tesla’nın Türkiye’ye teknoloji alanında yatırım yapmasını önemsediklerini vurgulayarak, “Türkiye özellikle yatırım ve AR-GE anlamında çok ciddi bir teşvik sistemine sahip. ‘Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın’ dedik. Pazara girmek kendileri açısından önemli ama bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları önem taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk. Şu anda Tesla’nın halihazırda Türkiye’den tedarikçileri var” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edeceğiz”

Şirketin, Türkiye’nin tek tedarikçi olduğu, sadece Türkiye’ye ürettirdikleri ürünlerinin de olduğuna dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“Böyle bir altyapıyı kullanmaları bizim açımızdan önemli. Önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edeceğiz. Tüm dünyadan global markaları ülkemize davet ediyoruz. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi farklı sektörlerde de bütün firmaları Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Bildiğiniz gibi Kovid-19 sonrasında, dünyada değer zincirlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Batı ülkeleri, farklı tedarikçi arayışı içerisinde. Türkiye de en önemli alternatiflerden bir tanesi. Bu manada Tesla ile de iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık.”

Varank, Türkiye’nin Tesla ile çalışmalarının sadece otomotiv endüstrisiyle sınırlı kalmadığını da belirtti.  Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk’ın, ilk olarak Türkiye’ye SpaceX roketlerini pazarlamak için geldiğini söyleyen Varank, söz konusu ziyaretin ardından Türkiye’nin, Türksat 5A ve Türksat 5B uydularını SpaceX aracılığıyla uzaya fırlattığını dile getirdi. Varank, Türkiye’nin, SpaceX’in ilk müşterilerinden biri olduğunu söyledi.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Elon Musk arasında, “samimi bir ilişki olduğunu” da dile getirdi.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler