Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Salı

16°/

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

16°/ 11°

Cumartesi

10°/

Pazar

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Başbakan'dan Trump'a YPG çağrısı!

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede terör örgütü YPG/PYD'ye silah verilmeyeceği sözünü değerlendirerek, "Söz verdiğine göre değerlendirecek bir konu yok. (ABD) Bu ortaklığı sona erdirmelerini, gerçek ortakları ve müttefiklerine geri dönmelerini bekliyoruz" dedi.

Yayınlanma:
Başbakan'dan Trump'a YPG çağrısı!

Başbakan Binali Binali Yıldırım, iki gün sürecek İngiltere ziyareti öncesi Sabiha Gökçen Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yıldırım, “Birleşik Krallık Başbakanı Therassa May’in daveti üzerine ziyaret gerçekleştireceğiz. AB Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş bu ziyarette bana refakat edecek. Ziyaretin amacı Birleşik Krallık ile son zamanlarda artan, gelişen ilişkileri daha da ileri taşıyacak görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Özellikle Brexit sürecinde Birleşik Krallık’la Türkiye arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde karşılıklı yaptırımlar konusunda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gereken önlemler nedir, bunları ele alacağız. AB rejimine tabii olan ilişkilerimizi AB’den Birleşik Krallık’ın ayrılmasıyla beraber tabii olacağı mevzuatı ele alacağız. İki ülke arasında ticaret hacmimiz bir iki yıl içerisinde başka ülkelere karşılık artarak devam ediyor. Savunma sanayinde bir proje ile ilgili anlaşma gerçekleştirdik. Bu projenin bundan sonraki evrelerini ele alacağız. Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda müzakereler yapacağız. Soçi toplantısının sonuçlarını değerlendireceğiz. Soçi görüşmelerinin BM şemsiyesinde Cenevre’de kalıcı çözüme giden yolu açan en önemli süreç olduğunu bütün taraflar kabul ediyor. Suriye’de, Irak’ta iç savaşın tamamen sona erdirilmesi, aynı zamanda bütün terör örgütlerinden bu toprakların arındırılması, bütün etnik kimliklerin katılacağı yeni Suriye devletinin teşkili, Irak’ta referandum sonucu ortaya çıkan durumun değerlendirillmesini ele alacağız” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a terör örgütü YPG/PYD’ye silah vermeyecekleri sözü verdiğinin hatırlatılması üzerine Başbakan Yıldırım, “Söz verdiğinde göre değerlendirilecek bir konu yok. Başından beri biz orada DEAŞ terör örgütüyle mücadele için PKK’nın kuzenleri, yeğenleri YPG ve PYD ile bir olup onlara karşı mücadele etmenin doğru seçim olmadığın söyledik. Dostumuz ve müttefikimiz ABD, tercih değil mecburiyet olduğunu söylediler. DEAŞ temizlendiğine göre böyle bir mecburiyet de ortadan kalkmış durumda. Beklentimiz, bir an önce bu ortaklığı sona erdirmeleri ve gerçek ortakları ve müttefiklerine geri dönmelerini bekliyoruz” diye konuştu. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler