Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Başsavcılık'tan Can Dündar açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı bir açıklama yaparak, Can Dündar’ın tutuklandığı soruşturmanın anayasal teminat altında bulunan “Basın özgürlüğü” ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtti.

Yayınlanma:

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Büro Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı basın açıklaması yaptı.
“Suriye Türkmenlerinden yangın malzemesi taşıyan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’lar silah zoruyla durdurulmuştur. MİT mensuplarının darp, cebir ve şiddet uygulanarak arama yapılmıştır. Bu eylemleri de kapsayacak şekilde Başsavcılığımızca 55’i tutuklu(26’sı asker şahıs) olmak üzere toplam 122 şüpheli hakkında kamu davası açılmıştır” ifadeleriyle başlayan açıklamada yargılamanın hala devam ettiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
“Soruşturma kapsamında MİT’e ait yardım TIR’larının herhangi bir yasadışı örgüte gittiğine yönelik hiçbir bilgi, belge, delil ya da emare bulunmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yetkili birimleri tarafından yapılan açıklamalarda sahte ihbarlarla FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yönetici ve üyeleri tarafından silah kullanılarak durdurulan ve aranan, Suriye Türkmenlerine yardım götürme amaçlı MİT TIR’larındaki yardım malzemelerini “Devletin güvenliği veya iç veya siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken” niteliğe sahip olduğu kamuoyuna duyurulmuştur.”

“TIR ARAMALARINDA FETHULLAH GÜLEN’İN TALİMATI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLDİ”
Yürütülen soruşturma kapsamında TIR aramalarında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü lideri Fethullah Gülen ve Emre Uslu’nun talimatları doğrultusunda hareket edildiği anlaşılmıştır” denilen açıklamada, “ FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün nihai amacı ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini sahte ihbar ve delillerle teröre yardım eden ülke konumuna sokarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını sağlamak’ olarak tespit edilmiştir” ifadesi kullanıldı.

“GİZLİ KALMASI GEREKEN BİLGİLER FETÖ’NÜN NİHAİ AMACINA YARDIM İÇİN TEMİN EDİLMİŞTİR”
Açıklamada devamla şu ifadeler kullanıldı:
“Türkiye Cumhuriyeti devletinin yetkili organları ve C. Başsavcılığımızca yapılan kamuoyu bilgilendirmelerine rağmen şüpheli Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğini yürüttüğü Cumhuriyet Gazetesi’nde Can Dündar imzasıyla 29 Mayıs 2015 tarihinde ‘Jandarma var dedi’ başlıklı bir haber yayınlanmıştır. Haberde gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafların FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün nihai amacına yardım etmek için temin edildiği ve devlet sırrını ifşa maksadıyla yayınlandığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.
Alınan mahkeme kararlarına rağmen şüpheliler eylemlerinde ısrar ederek 12 Haziran 2015 tarihinde Erdem Gül imzasıyla devlet sırrı kapsamında yardım faaliyeti yürüten TIR’lardaki gizli kalması gereken nitelikteki bilgi ve fotoğrafları FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün belirtilen nihai amacına yönelik temine ederek yayınlamıştır.

İLGİLİ HABER Elbistan’da İşçi Konteynerlerinde Yangın: 11 Yaralı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı bir açıklama yaparak, Can Dündar’ın tutuklandığı soruşturmanın anayasal teminat altında bulunan “Basın özgürlüğü” ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtti.

“ŞÜPHELİLERİN BU GÖRÜNTÜLERİ NEREDEN TEMİN ETTİKLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMA EN KISA ZAMANDA SONUÇLANDIRILACAK “
Bu sebeplerle şüphelilerin ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek’ ve ‘Devletin ulusal ya da uluslar arası yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ ve ‘Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak’ suçlarını işledikleri gerekçesiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiş, sorgularına müteakip tutuklanmışlardır. Şüphelilerin bu görüntüleri nereden temin ettiklerine yönelik soruşturma devam etmekte olup en kısa zamanda sonuçlandırılacaktır.”

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İLE HİÇBİR İLGİSİ BULUNMAMAKTA”
Açıklamanın sonuç bölümünde ise, Soruşturmanın anayasal teminat altında bulunan ‘Basın özgürlüğü’ ile hiçbir ilgisi bulunmayıp kişi hak ve hürriyetlerini ihlal edecek hiçbir tavır içerisine girilmemiştir. Şüpheliler gözaltına alınmaksızın telefonla aranmak suretiyle Cumhuriyet Başsavcılığımıza davet edilmiştir” ifadelerine yer verildi.  

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler