Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bir Gramdan Daha Hafif Yerli Sensör Geliştirildi

Bilkent UNAM tarafından geliştirilen bir gramdan daha az ağırlığa sagip yerli bir fiber sensör; kardiyovasküler yaşlanma, damar esnekliği gibi sağlık verilerini aynı anda ölçebiliyor.

Yayınlanma:

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) geliştirilen yerli sensör hastalıkları erken teşhis edebilen giyilebilir bir teknoloji ürünü olarak geliştirildi. İnce yapılı sensör, bir gramdan daha az ağırlığı ve kendi elektriğini üretebilme özelliğiyle dikkat çekiyor.

Fiber sensör teknolojisi kullanılarak geliştirilen cihaz, tek bir fiber üzerinden; kalp atışı, kardiyovasküler yaşlanma, kandaki sistolik-diastolik değerler, damar elastisitesi ve nefes alışverişi gibi sağlık değerlerini aynı anda ölçebiliyor.

Nabza yerleştirilen cihaz, bilek veya basınç hareketleriyle kendi elektriğini üretirken aynı zamanda kıyafet üzerinden de algılama yapabiliyor. Bir gramdan daha hafif olan fiber sensör, kablolu veya kablosuz bağlantı üzerinden bilgisayarlara veya telefonlara veri aktarımı yapabiliyor.

İLGİLİ HABER Apple ID İsim Değiştirebilir
Bilkent UNAM tarafından geliştirilen bir gramdan daha az ağırlığa sagip yerli bir fiber sensör; kardiyovasküler yaşlanma, damar esnekliği gibi sağlık verilerini aynı anda ölçebiliyor.

Bilkent UNAM’ın baş araştırmacılarından Dr. Mustafa Ordu, akıllı saat gibi sağlık teknolojilerinin nabız gibi çeşitli ölçümlerini optik sistemlerle gerçekleştirdiğini ve bu sistemlerin ek güç gerektirdiğini belirtti. Dr. Ordu, “Bizim teknolojimizin ek güç gerektirmemesi bir inovasyon. Bu, bize büyük ölçüde tasarruf sağlıyor. Gelecekte burada kullandığımız fiberler, bilek hareketleriyle sağlanan enerjiyle kendi kendini şarj edebilecek duruma gelecek. Biz, bu alanda dünyada yapılan çalışmalarla aynı seviyedeyiz ve geride kalmadık” dedi.

İnce bir fiber üzerinden ölçüm yapan cihaz, özellikle yoğun bakım üniteleri ve ileri cerrahi operasyonlar sırasında damar içine girmeden kesintisiz ölçüm yapma avantajı sunarak sağlık sektörüne katkı sağlayacak. Hacettepe Üniversitesi ile bu alanda ortak çalışmalar yapılarak sistemin test edilmesi planlanıyor.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler