Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

BM Irak’ın Çatışmaya Sürüklenmesinin Engellenmesi Gerektiğini Açıkladı

BM Güvenlik Konseyi, ABD-İran gerilimi sebebiyle Irak'ın geniş bir çatışmanın içine çekilmesinin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yayınlanma:

Birleşmiş Milletler (BM), Irak’taki gelişmelerle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Irak’ın daha geniş bir çatışmanın içine çekilmesinin engellenmesi gerektiğini vurgulayan BM, bölgedeki istikrarın korunması için taraflara çağrıda bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nde Irak’taki durum ele alındı. BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Orta Doğu’nun ve özellikle Irak’ın kritik bir dönemden geçtiğine dikkat çekti.

Hennis-Plasschaert, Irak hükümetinin, bölgesel gerginliğin yayılmasını engellemek için çaba harcadığını belirtti. Ancak son dönemde yaşanan saldırıların Irak’ın istikrarını tehlikeye attığına işaret etti.

İLGİLİ HABER COVID-19 Aşısının İki Yeni Yan Etkisi Ortaya Çıktı
BM Güvenlik Konseyi, ABD-İran gerilimi sebebiyle Irak'ın geniş bir çatışmanın içine çekilmesinin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Güç Gösterileri Yerine Diplomasi ve İtidalli Davranış Gerekiyor

“Daha önce de söylediğim gibi saldırılarla mesaj vermek sadece gerginliği artırıyor, insanları öldürüyor ve yaralıyor.” diyen Hennis-Plasschaert, taraflara diplomasi ve itidalli davranış çağrısında bulundu. Irak’ın daha geniş çatışmanın içine çekilmesini önlemek için güç gösterileri yerine diplomatik çözümlere odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Irak ve geniş bölgenin hassas bir dönemden geçtiğini belirten Hennis-Plasschaert, tüm taraflara barışçıl bir çözüm bulma çağrısında bulundu. Irak’ın istikrar ve refahını korumak için tüm saldırıların sonlanması gerektiğini vurguladı.

Hennis-Plasschaert, görevinin mayıs sonunda sona ereceğini belirterek bölgedeki tarafların barış ve istikrar için çaba harcaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler