Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Elazığ-Bingöl Fay Hattı 7 Şiddetinde Bir Depreme Yol Açabilir

İTÜ Maden Fakültesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz'ın uyarısı: Kırılmayan Elazığ-Bingöl fay hattı Kahramanmaraş depreminin ardından dikkat çekiyor.

Yayınlanma:

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Sismoloji ve Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Taymaz önderliğindeki bir grup akademisyen, Kahramanmaraş depremlerinin ardından Türkiye’deki fay hatları üzerinde detaylı bir araştırma gerçekleştirdi.

Yapılan çalışmalara göre, kırılmayan Elazığ-Bingöl fay hattı 7 büyüklüğünde bir depreme neden olabilecek potansiyelde olduğu belirlendi.

Prof. Dr. Taymaz, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş depremlerini “ulusumuzun, milletimizin, vatanımızın ve dünyanın yaşadığı en büyük kıtasal ölçekteki deprem çiftlerinden bir tanesi” olarak nitelendirdi. Yapılan hesaplamalara göre birinci depremin büyüklüğünün 7.96, ikinci depremin ise 7.8 olduğunu açıklayan Prof. Dr. Taymaz, bu bölgede 5.5’ten büyük artçı depremlerin bir süre daha devam edebileceğini belirtti.

İLGİLİ HABER Elbistan’da İşçi Konteynerlerinde Yangın: 11 Yaralı
İTÜ Maden Fakültesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz'ın uyarısı: Kırılmayan Elazığ-Bingöl fay hattı Kahramanmaraş depreminin ardından dikkat çekiyor.

Araştırmada öne çıkan bir diğer nokta ise Kahramanmaraş depreminin bıraktığı noktadan itibaren, Doğanyol-Sivrice depreminin ucundan Karlıova’ya kadar olan kısımda kırılmayan fay hatlarına dikkat çekildi. Bu bölgelerde 6.5 ila 7 büyüklüğünde depremlerin oluşabilecek potansiyele sahip olduğu ifade edildi.

Prof. Dr. Taymaz, ayrıca Karlıova’dan Yedisu’ya kadar uzanan ve 1992 Erzincan depremi sonrasında kırılmayan kesimlerin bulunduğu bölgede büyük depremlerin yaşanabileceğini belirterek, “30-40 yıl önceki kırılan döngülerin tamamlandığı” uyarısında bulundu.

Doğu Anadolu Fayı’nın devamında yer alan Hatay Samandağ’dan Kızıldeniz’e kadar olan bölgedeki kırılmayan fay hatlarının da büyük bir depreme yol açabileceği ve bu durumun Lübnan, Filistin, İsrail ve Kıbrıs’ı etkileyebileceği öne sürüldü. Prof. Dr. Taymaz, bu bölgelerde büyük tsunamilerin oluşabileceğini belirtti.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler