Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Elazığ’da 28 Yaşında Dev Balık Yakalandı

Elazığ Keban Baraj Gölü'nde 1 metre 92 santim uzunluğunda ve 93 kilogram ağırlığında dev balık avlandı. Dev balığın 28 yaşında olduğu açıklandı.

Yayınlanma:

Keban Baraj Gölü’nde avlanan ve Elazığ halkını günlerdir konuştuğu dev balık görenleri şaşkına çeviriyor. 28 yaşında olduğu tespit edilen ve 1 metre 92 santim uzunluğunda, 93 kilo ağırlığındaki dev balık, bir balıkçı tezgahında sergileniyor.

Keban Baraj Gölü’nde avlanan bu dev Fırat Turnası, Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekipleri tarafından titizlikle incelendi. Yapılan laboratuvar incelemeleri sonucunda, balığın 28 yaşında olduğu ve dişi olduğu belirlendi. Balığın türü, “Fırat Turnası” (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) olarak tanımlandı.

Bilimsel İnceleme Devam Ediyor

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “1 metre 92 santim uzunluğunda, 93 kilo ağırlığında ve 28 yaşında olan bu dev Fırat Turnası, bilim dünyasına önemli veriler sunma potansiyeline sahip. Enstitü laboratuvarlarında yapılan detaylı incelemeler, balığın çeşitli vücut kısımları üzerinde devam ediyor. Elde edilen bulgular, ilerleyen günlerde bilim camiasıyla paylaşılacak” denildi.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler