Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Elektrik faturası ödeyenler dikkat! Resmen değişti!

Elektrik faturası ödeyenler dikkat! Elektrikte yeni dönem resmen duyuruldu. İşte Elektrikte yeni dönem.

Yayınlanma:

Elektrikte yeni bir döneme geçiliyor. Milli Akıllı Sayaç sistemi ile tüketim, kesinti, aşırı kullanım gibi bilgiler ceplere gelecek. Aboneler bir çok kontrolü de beraberinde yapabilecek. İşte elektrik faturasında yeni dönem.

Elektrik faturasında yepyeni bir sistem devreye giriyor. EPDK taslağına göre, akıllı elektrik sayaçları, Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) Türkiye’de devreye giriyor.

Merkezi yazılım ve elektrik sayacı arasında kurulacak iki yönlü haberleşme ile tüketim verileri doğrulayıp saklanabilecek. MASS sistemi, merkezi haberleşme yazılımı, yoğunlaştırıcı, modem, haberleşme protokolü ile oluşturulacak.

İLGİLİ HABER COVID-19 Aşısının İki Yeni Yan Etkisi Ortaya Çıktı
Elektrik faturası ödeyenler dikkat! Elektrikte yeni dönem resmen duyuruldu. İşte Elektrikte yeni dönem.

Faturalarda yeni sistem!

MASS sistemiyle cep telefonları ve tabletler elektrik dağıtım şirketleri için mobil uygulama oluşturulacak. Mobil uygulama üzerinden aboneler, günlük ve aylık ortalama elektrik tüketimlerini görebilecek.

Normal bir zamana göre beklenmedik aşırı tüketim, kaçak ihtimali karşı uyarılar gönderilecek. Ayrıca aboneler elektrikle tüketim sınırlaması tanımlayabilecek. Sınır aşımında uyarı gelecek. Aboneler, kendi tüketimlerini bölgelerindeki benzer kullanıcılarla kıyaslayabilecek.

Elektrik kesintisi artık mobil uygulamada!

Abonelerin en zorlandığı “Elektrikler ne zaman gelecek” sorusu da cevap verecek. Elektrik kesinti süreleri, başlangıç ve bitiş tarihi uygulama üzerinde olacak.

Ayrıca mobil uygulama da şikayet ve talepler toplanıp sistem üzerinden hızlı cevap verilecek.

MASS kimler kullanabilecek?

MASS sistemine geçmek için yeni sayacınız olması gerekecek. Sanayi ve tarımsal aboneler, yıllık tüketimi 10 megavatsaatin üzerinde olan sayaçlar, arıza nedeniyle değiştirilmesi gereken sayaçlar ve kaçak şüpheli sayaçlar öncelik verilecek.

1 yıl içerisinde tüm Türkiye’de sistem yaygınlaştırılacak.

author avatar
Berkay Yılmaz Finans Editörü
Haberin Adresi sitesinde ekonomi ve finans alanında yazılar yazıyorum. Hobilerim kitap okumak, yüzmek ve seyahat etmek. Ekonomi ve finansa dair tüm gelişmeleri haberinadresi.com ziyaretçilerine ulaştırmaya çalışıyorum.

İlgili Haberler