Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na "Kanıtlarsa görevi bırakırım"

Canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili iddiaların kanıtlanması durumunda Cumhurbaşkanığını bırakacağını söyledi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na "Kanıtlarsa görevi bırakırım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Çok açık net söylüyorum ilk defa söylüyorum. Eğer ana muhalefetin başındaki zat dürüstse namuslu ise hemen ben bu akşam gelen sekreterime talimat vereceğim Cumhurbaşkanlığı külliyesinde buraları dolaşsın herhangi bir lavaboda bir yerde altın kaplama bir klozet bir şey bulamazsa ben diyorum ki kendisi görevinden istifa etmeye var mı? Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevimi bırakırım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

ONLARIN İŞLERİNE GELMİYOR

Ben dünkü görüntüyü o heyecanı hakikakaten adeta hücrelerimde hissettim. Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaları meydanda bulmadık ben gündeme getirdim. Muhalefet başkanlık sistemine girmek istemiyor çünkü onların işine hiç gelmiyor. Onları ciddi manada rahatsız ediyor. Gelecekleri noktasında tedirgin ediyor onları. Referandum olması halinde Türkiye başkanlık sistemine giderse iki partiden oluşan böyle bir yapı diğerlerini zaman içerisinde yokluğa mahkum edecek.

Bana göre bu istikrarı getirecektir benim belediye başkanlığı sürecim var ben bunu mini başkanlık olarak görüyorum. Türkiye şuanda adeta ayaklarına pranga vurulmuş bir sistem ile yönetiliyor. Onun için ben patinaj tabirini kullanıyorum.

BENİM TEK DERDİM ÜLKEM

Bir gerçeği buradan ifade etmek isterim bu sistem benim değil ülkemin meselesi. Bakıyoruz diğer ülkelere hepsinin sistemlerini inceliyoruz aynı şekilde. Ben inanıyorum şu seçimden sonra bu iş gündeme daha da çok oturacak. Başkanlık sistemininde bir sınırı var. Biz totaliter bir rejimin içerisinde değiliz. Onlar da daha farklı. Türkeş'i, Özal'ı bunları görüyorsunuz. Kendi geçmişini inkar edenler var. Sayın Bahçeli mesela. Ben şahsımla alakalı bir beklentim yok tek derdim ülkem. Biz çok hızlı sıçramalıyız.

Bunun en güzel örneğini de kim verdi Fransa. Orada bu işe karşı çıkanlar sonra gel bizi kurtar dedi.

SEN BU PARTİNİN BAŞINA BİR KASETLE GELDİN

Bazı televizyon kanalları kıyaslar yayınlar o kıyaslar hakikaten farkı ortaya koyuyor. Ana muhalafet lideri bakıyorsunuz yalanın üstüne yalanlar katıyor. Sen bu partinin başına kendi genel başkanını adeta ipe götürecek bir kasetle geldin. Sayın Baykal da kasetin benim tarafımdan bilindiğini ve açıklama yapmamı istedi. Bu kaydı yayından kaldıran bendim. Hemen talimat verdim kaldırıldı. Kılıçdaroğlu aday olmayacağım demesine rağmen hemen ertesi gün aday oldu. Koltuğa öyle oturdu.

ANINDA TALİMAT VERDİM

(MİT TIR'larının durdurulması ile ilgili yapılan haberler) Bu olay Bayırbucak Türkmenleri ile alakalı bir konu. İnsani yardım konusunda şuanda Bayırbucak Türkmenlerine yardım ediyorlar bu söylenmiştir. MİT'e yönelik atılan o iftiralar bir ajan bir casusluk faaliyetidir ve bu gazete de bunların arasına girmiştir. Bununla ilgili ben avukatlarıma talimatı verdim ve davayı anında açtım. Burada hakikaten samimi dürüst olan, onlara verdiğimiz eğitimi çok samimi olarak açıklarlar. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu.

BUNDAN ÜLKEM KAYBEDER, HALKIM KAYBEDER

Siirt'te olan olayı gördünüz 3 tane hanımefendiye saldırıyorlar. Yine Siirt'te aynı şekilde bir muhtarı öldürmeleri. Bütün bunlarla beraber korku salıyorlar. Rehafet ifademiz farklı yorumlandı. Bizi meydanlarda halkımızla sohbet ede ede buralara geldik. Bütün mesele zihinde bu kararsızlık biraz düşündürücü. Bana en son geldiğinde 14'tü kararsızlar. Bu karasızların düşmesi ile birlikte makası açar hale getireceğini düşünüyorum. İstikrar ve güvene çok ihtiyacımız var. Bu zedelenirse bundan ülkem kaybeder halkım kaybeder diye düşünüyorum.

Meydanlarda milletin tarafındayım ben bir belediye başkanına baktığım zaman hep söylerim hizmet gerektir ama yeterli değildir. Hizmet yaparsın ama halkın gönlünü kazanamazsın işte orada seçimi kaybetmeye mahkumsundur. Ya da hizmet yapmazsın ama halkın gönlünü kazanırsın ve yine seçimi kazanabilirsin.

HDP'NİN YAPTIĞINI CHP'DE YAPMIŞTI

Biz partimizi ilk kurduğumuz zaman örneğin MHP barajı aşamamıştı. MHP, terör örgütünün başvurduğu söylemlere baş vurmadı. Ve bir şekilde parlamentoya girmeyi başardı. Aydınlar ortaya çıktı. Kan akan muslukları görmezseniz size saygı kalmaz. Milli iradenin 7 Haziran'da bu işi çok iyi değerlendireceğine inanıyorum. Taksim Kabe'dir diye ifade kullanırsanız bu benim Müslüman Türk ve Kürt kardeşlerimi etkiler. Bunu daha önce CHP'de yapmıştı 'Kabe Arap'ın olsun bana Çankaya yeter' diye. Anı şekilde Diyanet İşleri Başkanımızın arabasına taktılar. Sen Kürtlerin temsilcisi bu kafayla olamazsın. Red politikalarını ayaklarımızın altına aldık, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Bunları biz yaptık. Bu mevcut hükümet bu konudaki kararlığından taviz vermeyecektir.

Meşru olmayan yollara tevessül edenler bu işin bedelini çok ağır öderler. Çözüm sürecini biz başlattık. İlk olarak demokratik açılım ikinci olarak milli kardeşlik ve üçüncü adım olarak da çözüm süreci olarak devam ediyoruz. Bunun karşısına yine bir engel çıkarsa biz bunu yine aşacağız. Bunlara istediğiniz gibi at oynatırsınız diyemeyiz yani.

BUNU BURADA İLK DEFA SÖYLÜYORUM

Çok açık net söylüyorum ilk defa söylüyorum. Eğer ana muhalefetin başındaki zat dürüstse namuslu ise hemen ben bu akşam gelen sekreterime talimat vereceğim Cumhurbaşkanlığı külliyesinde buraları dolaşsın herhangi bir lavaboda bir yerde altın kaplama bir klozet bir şey bulamazsa ben diyorum ki kendisi görevinden istifa etmeye var mı? Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevimi bırakırım. Bardaklar falan bunlarla ilgili arkadaşlarımız her türlü bilgiyi verirler. Az önce söylediğim ifade çok önemli bir iftira edebe adaba yakışmaz. Hodri meydan diyorum gel ben bulduğun takdirde Cumhurbaşkanlığı görevimi bırakacağım. Şimdi sizlerde takip edeceksiniz. Artık yazılı görsel medyada bunu takip etmeli. Ben bu akşam buradan bunu söyledim.

BENİM DÖNEMİMDE BARDAK FİLAN ALINMADI

Bardaklar, vesaire... Benim dönemimde bardak, çanak, şu, bu falan filan böyle bir alım olmamıştır. Bunlar hep eski dönemdendir. İfade edilen rakamlarla da alınmış bir bardak yoktur. Onları da arkadaşlarım çıkarttı. Benim dönemimde alınmadı ama geçmiş dönemde alınanlarda da bu fiyatta, bu tür şeyler var mı? Bununla ilgili de her tür oradaki alımlarla ilgili arkadaşlarım bilgiyi verirler. Dönemimde böyle bir alım asla yapılmamıştır, hepsi geçmiş dönemden kalan malzemelerdir. Bu malzemelerle bizim Beştepe Külliyesi yürümektedir ama bir defa az önce söylediğim ifade çok önemli, çünkü bir iftira, edebe, adaba yakışmaz, onunla da bağdaşmaz. Ben 'hodri meydan' diyorum. Hadi buyurun, çık gel, Beştepe Külliyesi'ni dolaş, gez, bak. Ben bulduğu takdirde Cumhurbaşkanlığını bırakacağım, bu kadar iddialı konuşuyorum. Kendisi bulamadığı takdirde CHP'nin başından ayrılacak mı? Bu kadar açık.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326