Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Erdoğan’ın giydiği ekoseli ceketin anlamı ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli tercih ettiği ekoseli ceket her zaman merak konusu oldu. Sosyal medyada da sürekli gündeme gelen ceketin sırrı ne?

Yayınlanma:

12 yıllık Başbakanlık göreinden sonra halk oylamasıyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan‘ın giydiği ekoseli ceketler gündemden düşmüyor. Sosyal medyada hastag bile açıldı ceketler için. Üstelik ekose ceket modasına kendini kaptıran tek siyasi lider, Tayyip Erdoğan değil. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Erdoğan’ın Başbakanlık görevini devrettiği Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Tarım Bakanı Mehdi Eker de ekose ceketi seven siyasiler arasında.

SAVAŞ RUHUNU TEMSİL EDİYOR

Peki neden ekose?’ demeden evvel, ‘Nedir ekose?’ sorusuna yanıt aramak gerekiyor. Bir gazetede yer alan habere göre; Ekosenin tarihi aslında 18. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönem İskoç klanlarının giydiği, dize kadar inen ve kilt denilen etekler, ekose desenleriyle aslında bir savaş ruhunu temsil ediyordu. Bu etekler, o dönem için bir çeşit üniforma olarak da görülüyordu.

KRALİYET AİLESİNİ TEMSİL EDİYORDU

Daha sonraları kraliyet ailesini temsil eden bu kumaş, 1900′lerin başında yayılmaya başladı. 20 yılı aşkın bir süredir de, her zamankinden daha göze çarpan ekose, bu popülaritesini Vivienne Westwood’a borçlu. Punk akımını en iyi şekilde temsil eden tasarımcılar arasında yer alan Westwood, aslında ekosenin bugünlere gelmesinde en büyük rolü oynuyor diyebiliriz.

İLGİLİ HABER Moda Dünyasının İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli tercih ettiği ekoseli ceket her zaman merak konusu oldu. Sosyal medyada da sürekli gündeme gelen ceketin sırrı ne?

“BEN DE SİZDENİM MESAJI VERİLİYOR”

Beden Dili Uzmanı Riccon İlhan Doğan’a göre ekose, artık AK Parti’nin bir tarz şekli haline geldi. Başbakan Davutoğlu’nun da giymesi, hükümetten birilerinin de giymeye başlaması, özel bir anlamı olduğunu gösteriyor. Ekose halka, “Ben de sizin gibiyim, içinizden biriyim” mesajı veriyor. Rahatlatan, huzur veren, sıcak ve giyen kişiyi abartılı olmamakla birlikte spor ve rahat gösteren bir seçenek. Doğan, “Erdoğan’ın bazen giydiği gömlekler kalite ve marka kokarken, bazen de Sultanahmet’ten alınabilecek çok ucuz gömlekler ve ceketler giyiyor. Her kesime sesleniyor” diyor.

MAVİ GÜVEN VERİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekose seçiminde renk olarak ise mavi ön plana çıkıyor. Riccon Doğan’a göre, renk dünyasında inanılmaz bir büyüye sahip olan mavi; güven, huzur, dürüstlük, sadakat ve barışı simgelediği için tercih ediliyor. Mavi renk; gökyüzünü, denizi, özgürlüğü, sonsuzluğu ve huzuru temsil ediyor. Huzur veriyor, ikna ediyor; güvenin ve erkeklerin rengi olarak biliniyor. Bu renk, aynı zamanda büyüklük olgusu uyandırıyor. Barack Obama’nın da ABD Başkanlığı’na seçildiğinde, her iki yemin töreninde, dünyaya mesaj verirken mavi kravat tercih ettiği biliniyor.

İnsanlık kilt ile tanıştı, Çankaya Köşkü’ne kadar çıktı. Reklamda söylenen ‘İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey’ sözünü defalarca boşa çıkaran bir liderin inanılmaz yükselişinin, küçük bir kilometre taşı oldu. Tarihi çok eskilere dayansa ve evrim geçirmiş olsa da ekose, hiçbir zaman gündemden düşmeyecek gibi. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler