Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Fatih Karahan Merkez Bankasının Yeni Başkanı Oldu

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu.

Yayınlanma:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkanlığına atanan yeni isim belli oldu. Amerika’dan Türkiye’ye dönerek temmuz ayında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Fatih Karahan, istifa eden Hafize Gaye Erkan’ın yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Hafize Gaye Erkan’ın kişisel nedenlerle istifasının ardından göreve getirilen Fatih Karahan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı oldu. “İtibar suikastı kampanyası” vurgusuyla istifasını bildiren Erkan’ın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Karahan’ı “saygın bir makroekonomist” olarak nitelendirerek yeni başkan olarak atanması için öneride bulundu.

Fatih Karahan Kimdir?

İLGİLİ HABER Adnan Oktar’ın Gizli Haberleşme Ağı Ortaya Çıktı
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu.

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 2006 yılında mezun oldu. Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Karahan, 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak kariyerine başladı. Burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptıktan sonra Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Fatih Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak göreve başladı ve 2022 yılında Amazon’da Başekonomist görevine getirildi. Temmuz 2023’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanarak ülkeye dönen Karahan, şimdi Merkez Bankası’nın başkanlığına getirilen isim olarak görevine devam edecek.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler