Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Geçen Ay “En Sıcak Ocak” Olarak Kaydedildi

Avrupa Birliği'nin Copernicus uydu izleme sistemi tarafından yapılan ölçümlere göre geçen ay dünya genelinde yaşanan sıcaklık rekoru ile dikkat çekti.

Yayınlanma:

Copernicus’un Uydu İzleme Sistemi tarafından yapılan ölçümlere göre Avrupa Birliği’nde geçen ay kaydedilen ortalama yüzey hava sıcaklığı, tarihindeki en sıcak ocak aylarından biri olarak tescillendi.

Copernicus’un açıklamasına göre geçen ayın ortalama sıcaklığı 13,14 derece olarak ölçüldü. Bu değer, 1991-2020 ortalamasının tam 0,70 derece üzerinde bulunurken 2020’de kaydedilen bir önceki en sıcak ocak ayının da 0,12 derece üzerinde gerçekleşti.

Geçen ayın sıcaklıkları, Avrupa genelinde büyük farklılıklar gösterdi. İskandinav ülkeleri, 1991-2020 ortalamasının oldukça altında sıcaklıklarla karşılaşırken güney ülkeleri ise bu ortalamaların çok üzerinde sıcaklık değerlerine ulaştı.

İLGİLİ HABER Erzincan Maden Sahasındaki Toprak Kayması Nedeniyle 2 Mühendis Tutuklandı
Avrupa Birliği'nin Copernicus uydu izleme sistemi tarafından yapılan ölçümlere göre geçen ay dünya genelinde yaşanan sıcaklık rekoru ile dikkat çekti.

Dünya genelinde ise Doğu Kanada, Kuzeybatı Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya, ortalamanın üzerinde sıcaklık yaşadı. Batı Kanada, Orta Amerika ve Doğu Sibirya ise ortalamanın altında seyreden bölgeler oldu.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, yaptığı açıklamada, “Sera gazı emisyonlarındaki hızlı azalma, küresel sıcaklıkların artışını durdurmanın tek yoludur” uyarısında bulundu.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler