HDP 'saldırılarda' yine hükümeti suçladı

HDP, Mersin ve Adana'daki saldırılar konusunda hükümeti suçlamakta ısrar ediyor. HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ, saldırının arkasında hükümetin olduğunu iddia etti

HDP 'saldırılarda' yine hükümeti suçladı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mersin ve Adana'daki HDP teşkilatlarına saldırı düzenleyen kişinin geçmişte DHKP-C'den tutuklanan bir terörist olduğunu açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ileri sürdü.
Yüksekdağ, "Yalanınız batsın diyorum. Sizi Allah ıslah etsin diyorum. Başka bir şey demiyorum. Böyle büyük, kirli yalanlara sarılırsanız eğer işiniz bitmiş. Yalandan başka halka verecek hiçbir şeyiniz kalmamış" dedi.

Kentin Kongre Caddesi PTT Kavşağında düzenlenen mitingde Yüksekdağ, yaklaşık 1500 kişiye hitap etti. HDP'nin seçim bürolarının bombalanmasından iktidarı sorumlu tutan Yüksekdağ, seçim güvenliğinden birinci derecede sorumlu olanların HDP'ye yapılan saldırıları kınamadığını söyledi. Figen Yüksekdağ hedef gösterildiklerini, bunun sonucu Adana ve Mersin'de bir katliam projesiyle karşı karşıya kaldıklarını anlatırken, "Sadece bir tesadüf eseri, 'verilmiş sadakamız derler' ya işte böyle katliamdan kurtuldu arkadaşlarımız" dedi.

Saldırının gerçek sorumlularının açıklanması gerekirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün çıkıp 'Saldırının faili yakalandı. Önceden bir sol örgüte mensupmuş. O yapmış' dediğini kaydeden Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalanınız batsın diyorum. Sizi Allah ıslah etsin diyorum. Başka bir şey demiyorum. Böyle büyük, kirli yalanlara sarılırsanız eğer, işiniz bitmiş. Yalandan başka halka verecek hiç bir şeyiniz kalmamış. Yalan olduğunu biliyoruz bunun. Nerden biliyoruz peki? Bingöl'de 7-8 ay önce bir provokasyon saldırısı oldu polislere karşı. Aynı gün çıkıp saldırıyı PKK'nın yaptığını söylediler. Öldürülen polislerden sorumlu tuttular. Aradan bir ay geçti soruşturma sonuçları, bilirkişi raporları açıklandı. 'Saldırıyı gerçekleştirenler bu kişiler değil' dediler. Koskoca başbakan, hükümet çıkıp 'Afferdesiniz, yanıltılmışız, yanılmışız' demedi. O yalanları Bingöl'de açığa çıktı. Mersin, Adana saldırılarının da büyük bir yalan olduğunu ortaya çıkaracağız. Ama biz bir ay geçmesine izin vermeyeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun halka gerçeği söylemediklerini ileri süren Figen Yüksekdağ, "Cumhurbaşkanı halkına karşı yalan söyleme suçu işliyor. Başbakan başka bir komplonun önünü açmak için yalan söylüyor. Bu büyük yalanı ortaya çıkaracağız. Mersin ve Adana'da saldırılarının da arkasında AKP hükümeti vardır. Ergenekon çeteleriyle işbirliği içindedir AKP hükümeti. Bu olayların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz" dedi. 


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326