Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Eğitim

Her şey onlar okusun diye

Muş merkezinde, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, köyleri gezerek okullarını yarıda bırakan kız çocuklarını tekrar eğitime kazandırıyor.

Yayınlanma:

Merkeze bağlı Taşoluk Köyü İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri; köy köy, kapı kapı gezerek kız öğrencilerini eğitime kazandırıyor. 2015-2016 eğitim öğretim yılının başından itibaren merkeze bağlı Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk ve Sürügüden köylerinden toplam 24 kız çocuğunu eğitime kazandıran okul idareci ve öğretmenleri, ‘Durmak yok, eğitimsiz kız çocuğu kalmamalı’ sloganıyla çalışmalarına devam ediyor. Merkeze bağlı Alican köyünde eğitimlerini yarıda bırakan Esma Asel (14) ve Zeynep Asel (11)’in aileleri ile görüşerek kız çocuklarının eğitime devam etmesi için ikna eden okul idareci ve öğretmenleri eğitime kazandırılan kız sayısını 24’e yükseltti.

“KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİME KAZANDIRILMASI İÇİN BİR EKİP KURDUK”
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taşımalı eğitim sistemi kapsamında köyden gelen öğrencilerin bilgisi dahilinde eğitimlerini yarıda bırakan kız çocuklarını tespit edip çalışma başlattıklarını belirten Taşoluk İmam Hatip Pansiyonlu Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden, kız çocuklarının eğitime kazandırılması için bir ekip oluşturduklarını söyledi. Okul müdürü olarak başta kendisinin ve okulun rehber öğretmenleri ile diğer branş öğretmenlerinden oluşan ekiple sürekli alan taraması yaptıklarını ifade eden Özden, “Özellikle okulumuza bağlı köylerden biri olan Alican köyünden sürekli devamsız olan ve evini bize açan kız öğrencimizin evindeyiz. Tüm öğretmen arkadaşlarımızla idarecilerimizle ve ikna ekibimizle köye geldiğimizde bu kız çocuklarımızı uzun uğraşlar sonucu iki üç defa aileleri ve velileri ile görüştük. Hedefimiz olan; özellikle ‘Durmak yok, okumayan kız çocuklarımız kalmamalı’ sloganıyla hareket ederek Valimiz Sayın Seddar Yavuz Beyin ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cevdet Arslan Beyin bize vermiş oldukları desteklerden dolayı, eğitim öğretime kazandırılmamış kız çocukları için gecesini gündüzünü seferber eden öğretmen arkadaşlarımızla beraber bugün iki kız çocuğumuzun da aileleri ile görüşerek güzel bir ortamda ailelerinin iznini alarak okula devam edeceklerinin sözünü aldık. Biz çocuk mutluyuz.”
Öğrenci anne ve babalarının desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydeden Özden, “Gerçekten bundan sonra hedefimiz, bölgemizde okumayan tek bir kız çocuğunun kalmayacağı sözünü veriyoruz. Bunu yapabilmek ve başarabilmek için tabii ki velilere, yani çocuğun anne ve babasına ihtiyacımız var. Bunlar bu sözü verdikten sonra çocuğun her türlü imkanları sunmaya hazır olduğumuzu velilerimizin huzurunda söz veriyoruz. Çok mutlu olduk, çok duygulandık. Bütün anne ve babalara teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” diye konuştu.
OKULA GİTMEK İÇİN ÖĞRETMENE MEKTUP YAZDI
Bir kız öğrencisinin kendisine mektup yazarak okul için ailesini ikna etmemesi durumunda hakkını helal etmeyeceğini ifade eden okulun rehber öğretmeni Merve Yaşlık ise, “İki kız çocuğunun daha hayatına dokunduk. Esma’yı okulumuza kazandırdık, bu yüzden çok mutluyuz. Bu bir ekip çalışması, uzun çabalar ve süreler isteyen bir çalışmaydı. Bu süreçte çok daha farklı şeylerde yaşadık. Bir mektup olayımız var, efsane. Bana hakkını helal etmek istemeyen bir öğrenci var, onu okula kazandırmaz isem, ailesinden izin almazsam. Fakat bu süreci çok şükür başarıyla tamamladık ve o öğrencimiz okulu kazandı. Esma’da okulumuza devam edecek, onunda hayatına dokunduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Önce 22 kız çocuğunu eğitime kazandırdıklarının altını çizen Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden İsmail Kızılhan da, “22 kız öğrenciyi eğitime kazandırmıştık, bugün itibarıyla 2 kız öğrencimizden de söz aldık, inşallah onlarda başlayacak. Eğitimde her birey değerli, hele kızlar bizim için çok değerlidir. Çünkü ailede en çok çocuklarla anne ilgilendiği için, eğer bu çocukları iyi yetiştirirsek kendisinden sonra gelecek olan öğrencilere örnek olacaklardır” dedi.
Esma’nın babası Fahrettin Asel de, “Üç defa Taşoluk Müdürü evime geldi, kızı ikna etmek için. Ben kendim üç defa Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdim, rehber öğretmenin gelip kızı ikna etmesi için. Kızımın okula başlamasına gerçekten çok sevindim. Güzel duygular yaşadık” diye konuştu.

İLGİLİ HABER Yarın Gerçekleşecek MSÜ Sınavına Yaklaşık 737 Bin Aday Katılacak
Muş merkezinde, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, köyleri gezerek okullarını yarıda bırakan kız çocuklarını tekrar eğitime kazandırıyor.

Esma’nın annesi Filiz Asel ise, “Kızımı ikna ettikleri için çok sevindim, inşallah göndereceğiz” ifadelerini kullandı.
Rahatsızlığından dolayı eğitimini yarıda bırakan Elvan Asel (12) ise “Ben rahatsız olduğum için okula gidemedim. Öğretmenlerimize teşekkür ederim geldikleri için. Bundan sonra okula gideceğim” şeklinde konuştu.  

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler