Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cuma

19°/ 12°

Cumartesi

13°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

19°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

İran’dan Netanyahu Açıklaması: ‘Kendisini Kurtarmak İçin Çözümü Savaşta Buluyor’

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Gazze Şeridi'ndeki olayların siyasi bir çözüme doğru ilerlediğini ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "kendisini kurtarmak için savaşı tercih ettiğini" ifade etti.

Yayınlanma:

Dün Beyrut’a resmi ziyaret gerçekleştiren İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, İsrail ordusunun 4 aydan fazla bir süredir Gazze Şeridi ve Lübnan’ın güneyine yönelik gerçekleştirdiği saldırılar ve diğer gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gazze Şeridi’ndeki gelişmelerin politik bir çözüme doğru ilerlediğini ancak Netanyahu’nun savaşı tercih ettiğini ifade eden Abdullahiyan, “İran ve Lübnan olarak, savaşın bir çözüm olmadığına ve yayılmasının önlenmesi gerektiğine vurgu yaptık.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan Aydın Mitinginden Sesleniyor!
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Gazze Şeridi'ndeki olayların siyasi bir çözüme doğru ilerlediğini ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "kendisini kurtarmak için savaşı tercih ettiğini" ifade etti.

İsrail ve ona destek veren ABD yönetiminin Gazze Şeridi’nde geçen 4 ay boyunca sürdürdüğü soykırımda somut bir başarı elde edemediğini dile getiren Abdullahiyan, ABD’nin bölge politikası ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“ABD, bu meselede iki farklı strateji izliyor. Bir taraftan İsrail’e askeri yardımlarını sürdürerek Gazze’deki soykırıma destek oluyor. Diğer taraftan ise siyasi çözüme yönelik başlattığı diyalogu sürdürüyor. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse; eğer ABD bölgede güvenlik ve istikrar istiyorsa, Gazze ve Batı Şeria’da yaşanan katliama son vermelidir.”

Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib, ülkesinin asla savaş istemediğini, aksine istikrar ve güvenlik arayışı içinde olduğunu bir kez daha vurguladı.

“Netanyahu Kendisini Kurtarmak İçin Çözüm Yolunu Savaşta Buluyor”

Abdullahiyan, Beyrut ziyareti sırasında Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Abdullahiyan’ın Mikati’ye, “Bugün Gazze’deki olaylar siyasi bir çözüme doğru ilerliyor gibi görünüyor. Ancak Netanyahu, kendisini kurtarmak için savaş yolunu tercih ediyor.” dediği belirtildi.

Lübnan Başbakanı Mikati, “Biz bölgede barış ve istikrarın peşindeyiz. Bölgede genel bir savaş ihtimalini ortadan kaldırabilmek için Gazze’ye yönelik savaşın durdurulması için ek çabalar harcanması gerekiyor.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sonrasında İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenleyen Abdullahiyan, “Siyonist rejimin Lübnan’a genel bir saldırı başlatması, Netanyahu’nun kaderini ve bölgedeki mevcut durumun sonunu belirleyecektir.” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Beyrut’ta Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile görüştü.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler