İstanbul'da IŞİD için cenaze namazı kılındı

Kendi aralarında örgütlenen ve sosyal medyada birkaç gündür çağrı yapan cihatçı örgüt sempatizanları, bugün Fatih Cami’nde kılınan cuma namazının ardından meydanda IŞİD bayrakları açtılar.

İstanbul'da IŞİD için cenaze namazı kılındı

Fatih Cami’nde ölen IŞİD militanları için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kendi aralarında örgütlenen ve sosyal medyada birkaç gündür çağrı yapan cihatçı örgüt sempatizanları, bugün Fatih Cami’nde kılınan cuma namazının ardından IŞİD bayrakları açtılar. Sınırlı çapta güvenlik önlemi alan emniyet ise, “Suriye halkıyla dayanışma” organizasyonu adı altında, üstü kapalı bir biçimde “IŞİD” eylemi yapanları adeta görmezden geldi.

Gösteri sırasında, çocukların ellerine cihatçı örgütlerin bayraklarının tutuşturulması dikkat çekiciydi. IŞİD’le ilgili konuştuğumuz örgüt sempatizanları, net ifadelerle “Suriye ve Irak'ta cihat için çarpışanların yanındayız. Ölenlerin hepsi Allah yolunda şehit düştüler” dediler.

Eylemciler yaptıkları açıklamada, “Amerikan emperyalizmini, Esad rejimini ve insanların ölümünü kınadıklarını” söyleyerek, söz konusu protestonun IŞİD’e destek vermek için yapılmadığını iddia ettiler. Ne var ki açılan örgüt bayrakları, cihatçılar için kılınan gıyabi cenaze namazı ve “onların yanıdayız” söylemleri bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını gözler önüne serdi. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde IŞID karşıtı afişlerin kaldırılmasını isteyen Müslüman Gençlik(Müs-Genç) üyeleri ile sol görüşlü öğrenciler arasında kavga yaşandı. Özel güvenlik birimlerinin uzun süre müdahale etmediği olayda, çivili sopalı grubun saldırısı sonucu bir öğrenci başında yaralandı. Okula giren polis 3 Müs-Genç üyesini gözaltına aldı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326