Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Japon Deprem Uzmanı Türkiye’deki 3 Bölgeyi Uyardı

Kayseri'de düzenlenen 1. Deprem Farkındalık Paneli'ne katılan yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de dikkat çeken üç bölgeyi vurgulayarak tsunami uyarısında bulundu.

Yayınlanma:

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Kayseri 1. Deprem Farkındalık Paneli”nde Türkiye’ye önemli uyarılarda bulundu. Moriwaki, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın dünyadaki büyük fay hatlarından biri olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin deprem riskine dikkat çekti.

Yoshinori, olası bir depremin ardından tsunaminin de meydana gelebileceği uyarısında bulunarak, özellikle Kıbrıs’ın güneyindeki denizde oluşabilecek bir depremin tsunamilere yol açabileceğini belirtti. Japon uzman, denizin derin yerlerinde kayma olması durumunda Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde bir metre yüksekliğinde tsunaminin meydana gelebileceğini ifade etti. Derin yerlerde kayma olması halinde ise bu yüksekliğin 3 metreye çıkabileceğini belirtti.

Kayseri, İstanbul ve İzmir’e Oranla Daha Güvende

Yoshinori, fay hattına sahip olan Kayseri’nin İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere oranla daha şanslı olduğunu belirtti. Ancak geçmişte yaşanan 1717 ve 1835 depremlerini hatırlatarak, deprem hazırlıklarının her zaman önemli olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABER Moda Dünyasının İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
Kayseri'de düzenlenen 1. Deprem Farkındalık Paneli'ne katılan yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de dikkat çeken üç bölgeyi vurgulayarak tsunami uyarısında bulundu.

Deprem Anında Nasıl Davranılmalı?

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun da deprem anında nasıl davranılması gerektiğine dikkat çekerek, ilkokul ve anaokulu düzeyinde tatbikatların yapılması gerektiğini ifade etti. Altun, “Biz üniversite olarak yeni bir hastane projesi hayata geçirmek istiyoruz. İzolatörlü bir hastane yapacağız. Bunun en büyük avantajlarından bir tanesi depremden korktuğumuzdan değil, deprem anında muhtemel bir ameliyat hizmetinin aksamadan devam etmesini sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler