Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Perşembe

12°/

Cuma

16°/

Cumartesi

19°/

Pazar

19°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Oyun konsoluyla döllenen embriyolardan 2 bebek dünyaya geldi!

İspanya merkezli bir teknoloji girişimi, robotik dölleme yöntemiyle oluşturulan embriyolardan 2 sağlıklı bebeğin dünyaya geldiğini duyurdu.

Yayınlanma:

İspanyol bir teknoloji girişimi, oyun konsolu kullanarak kontrol edilebilen ve sperm enjekte eden robot inşa etti.

Ekip, robotu insan yumurtalarını döllemek için kullandı ve çalışma, 2 sağlıklı kız bebeğin doğumuyla sonuçlandı.

Girişimde bulunan öğrenci Eduard Alba‘nın, oyun konsolu kullanarak küçük bir tüp bebek (in vitro fertilizasyon/IVF) iğnesiyle tekil sperm hücrelerini insan yumurtalarına birçok kez yerleştirdiği aktarıldı. İşlem toplamda 10’dan fazla yumurtayı döllemek için tekrar tekrar uygulandı.

İLGİLİ HABER Google’ın Yazılımcılara Özel Yapay Zekâ Aracı: Goose
İspanya merkezli bir teknoloji girişimi, robotik dölleme yöntemiyle oluşturulan embriyolardan 2 sağlıklı bebeğin dünyaya geldiğini duyurdu.

Bilim dünyasında sevinç yaratan bu çalışmada kritik rolde görev alan Alba, basına verdiği demeçte, “Sakindim. Tam o anda, ‘Bu sadece bir deney daha’ diye düşündüm” dedi.

Mevcut tüp bebek uygulaması yoğun emek gerektirdiğinden, ABD’de her hamilelik girişiminin yaklaşık 20 bin dolara mal oluyor.

Sürecin bazı kısımlarını giderek daha fazla otomatikleştirerek maliyetin düşürülmesi ve tüp bebek tedavisinin daha yaygın hale getirilmesi planlanıyor.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler