Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Samsung Qualcomm İle Anlaşma Yeniledi

Samsung Qualcomm ileriye dönük Galaxy serisi amiral gemisi modelleri için Snapdragon işlemcileri sağlamak amacıyla uzun vadeli bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Yayınlanma:

Geçen yıl Samsung, amiral gemisi telefonlarında yalnızca Snapdragon çipsetini tercih etti. Ancak bu yıl şirket, Snapdragon çipsetini yalnızca Galaxy S24 Ultra modelinde kullanırken, Galaxy S24 ve Galaxy S24 Plus modellerinde çoğu ülkede Exynos işlemcisine geçiş yaptı. Samsung, gelecek yıllarda amiral gemisi telefonlarında Snapdragon çiplerini kullanmaya devam edecek.

Galaxy S ve Galaxy Z Serilerinde Snapdragon İşlemcileri Kullanmaya Devam Edecek

Qualcomm, 2023’ün son zamanlarına dair yaptığı toplantıda, Samsung ile gelecekteki amiral gemisi Galaxy modelleri için Snapdragon işlemcileri tedarik etmek üzere uzun vadeli bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmanın 2024 yılında yürürlüğe girdiği belirtiliyor. Bu gelişme, önümüzdeki birkaç nesil boyunca Galaxy S serisi ve Galaxy Z serisi telefonlarda üst düzey Snapdragon işlemcilerinin kullanılmasını öngörmemize olanak tanıyor. Aynı zamanda bu açıklama, Samsung’un amiral gemisi telefonlarında yakın gelecekte MediaTek işlemcilerine yönelmeyeceğini gösteriyor.

Qualcomm’un kazanç açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “2024 yılından itibaren piyasaya sürülecek olan amiral gemisi Galaxy akıllı telefonları için Samsung ile Snapdragon platformlarına dair çok yıllık bir anlaşmayı uzattığımızı da duyuruyoruz. Bu uzatılan anlaşma, Snapdragon 8’in değerini, teknoloji liderliğimizi ve performansımızı vurgulamaktadır. Samsung ile başarılı bir uzun vadeli stratejik ortaklık.”

İLGİLİ HABER Beklenen An Geldi! Togg’un T10X Modeli İçin Siparişler Açıldı
Samsung Qualcomm ileriye dönük Galaxy serisi amiral gemisi modelleri için Snapdragon işlemcileri sağlamak amacıyla uzun vadeli bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Samsung, Galaxy S25 serisi için “Dream Chip” adlı kendi işlemcisini üretiyor. Bu işlemci, Samsung Foundry’nin ikinci nesil 3nm üretim sürecini kullanacak. Bazı raporlara göre, önümüzdeki yılın amiral gemisi Exynos işlemcisi, bir adet ARM Cortex-X5 çekirdeğini, beş adet Cortex-A720 ve dört adet Cortex-A530 CPU çekirdeğini, ayrıca Xclipse 950 GPU’yu içerecek. Bu yeni işlemcinin Snapdragon 8 Gen 4’ün Oryon CPU çekirdekleriyle performans ve verimlilik açısından nasıl rekabet edeceği zaman içinde ortaya çıkacak.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler