Taliban: Kadın hakları önceliğimiz değil

Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren şeriatçı Taliban yönetimi, kadınlara ve kız çocuklara uyguladıkları yasakları savundu. Şeriata göre karar verdiklerini belirten Taliban, kadın haklarının öncelikleri olmadığını söyledi.

Taliban: Kadın hakları önceliğimiz değil

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid cumartesi günü yaptığı açıklamada kadınlara yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının kendileri için öncelik taşımadığını belirtti.

Mücahid, İslam hukukuna aykırı herhangi bir eyleme izin vermeyeceklerini ve bu yasakları da şeriata göre değerlendirdiklerini şu ifadelerle vurguladı:

“İslam Emirliği her meseleyi şeriata göre düzenlemeye çalışıyor ve iktidardaki hükümet de ülkede şeriata karşı eylemlere izin veremez”

Zabihullah Mücahid, bu kararları halkın dini talepleriyle aldıklarını öne sürerek uluslararası topluma içişlerine karışmadan insani yardımları sürdürme çağrısında bulundu. 

“KADINLARA ORTAM YARATILANA KADAR EĞİTİM ERTELENDİ”

Taliban geçen hafta da Afgan kadınlarının ve kız çocuklarının okullara ve üniversitelere gitmesinin kalıcı olarak yasaklanmadığını, kendileri için elverişli bir ortam oluşturulana kadar eğitimlerinin “ertelendiğini” iddia etmişti.

Indyturk’un haberine göre; Geçici hükümetin sözcüsü Süheyl Şahin, “Bunun kadınların eğitim görmesine kalıcı bir yasak olmadığını açıkça belirtmek isterim, eğitimleri için elverişli bir ortam yaratılana kadar ertelendi” demişti.

Taliban, kız öğrencilerin eğitimlerine “ara verme” kararının ardından 24 Aralık’ta da STK’ların kadın personel çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı. Kadın personelin işlerine son vermeyen bu kuruluşların lisanslarının iptal edileceği belirtilmişti. Bunun üzerine Save The Children, the Norwegian Refugee Council ve CARE gibi ülkedeki bazı uluslararası yardım kuruluşları çalışmalarını durdurmuştu.

Bu kararlar hem ülkedeki kadınlar hem de yurtdışındaki aktivistler tarafından eylemlerle protesto ediliyor. ABD’nin başı çektiği Batı ülkelerinin yanı sıra AB ve BM gibi kuruluşlar da Taliban’a bu yasakları kaldırması için sesleniyor.

13 Ocak’ta ABD, Arnavutluk, BAE, Birleşik Krallık, Brezilya, Ekvador, Fransa, Gabon, İsviçre, Japonya, ve Malta’dan oluşan 11 ülke birlikte harekete geçerek Taliban’a kadınlara yönelik kısıtlamaları kaldırma çağrısında bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı da geçen hafta açıklama yayımlayarak Afganistan’da kadınlara yönelik alınan kararların İslam hukukuna aykırı olduğunu öne sürdü. Örgüt, daha önce de benzer beyanlarda bulunmuştu.

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMDEN MAHRUM BIRAKILMASININ BEDELİ 500 MİLYON DOLAR

Ağustosta yayımlanan UNICEF raporuna göre, Afganistan’da kız çocuklarının ortaöğretimden mahrum bırakılması önceki 12 ayda ülke ekonomisine 500 milyon dolardan fazla zarar verdi. Bu rakam, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2,5’ine denk düşüyor.

2021 Ağustosu’nda Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle kadınlar siyasetten de dışlandı. Önceki rejimde üst düzey görevlerde yer alanların çoğu ülkeden kaçtı.

Son olarak, ülkeyi terk etmeyen az sayıda kadın siyasetçiden Mürsel Nebizade başkent Kabil’de kimliği belirsiz bir silahlı saldırgan tarafından öldürüldü. Vurulan eski milletvekili, 32 yaşındaydı. Olay hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER