Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Salı

16°/

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

16°/ 11°

Cumartesi

10°/

Pazar

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

TSK, sınır ötesi harekat için olası senaryoları hazırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki temaslarında iletilen, "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız" mesajı kapsamında, TSK olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon hazırlığını tamamladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı olası harekatlarına ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarındaki hazırlıklarda da sona gelindi.

Yayınlanma:
TSK, sınır ötesi harekat için olası senaryoları  hazırladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki  temaslarında iletilen, “YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç  kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız.” mesajı kapsamında, Türk Silahlı  Kuvvetleri olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon için hazırlığını yaptı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sınırın Suriye veya  Irak tarafındaki terör örgütü PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir  saldırıya verilecek her türlü cevaba ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı, düzenleyeceği olası  harekatlara ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında da  hazırlıklar sona erdi.

İLGİLİ HABER Elazığ’da Maden Ocağı Çöktü: İşçiler Göçük Altında Kaldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki temaslarında iletilen, "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız" mesajı kapsamında, TSK olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon hazırlığını tamamladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı olası harekatlarına ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarındaki hazırlıklarda da sona gelindi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar da olası sınır ötesi  harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve  mühimmat takviyeleri yapılırken bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere  kaydırıldı.

Sınır hattında, olası operasyonda birliklere lojistik destek  sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Mehmetçik için çadır ve  konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik  hazırlıklar bitirildi.

Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü üyelerinin  bulunduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi artırıldı.  Terör örgütü PKK/PYD/YPG unsurlarının bulunduğu Afrin’in karşısındaki Hatay  sınırı, Telabyad’ın karşısındaki Şanlıurfa’da, Kamışlı’nın karşısındaki Mardin  ile Irak sınırında, hudut hattı ve ötesindeki gelişmeler askerlerle istihbarat  birimlerince yakından takip ediliyor.

“MESAJ ÇOK NET”

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’de ziyaretinde, Türkiye’nin bir tehditle  karşılaşması durumunda terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye misliyle karşılık  verileceğinin açık ve net olarak aktarıldığını vurguladı.

Türkiye’nin bu konuda kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Ağar,  TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusundaki Karaçok  Dağı bölgelerine düzenlendiği hava harekatını anımsattı.

Daha sonra terörist unsurlarca hudut birliklerine çeşitli saldırıların  düzenlendiğini belirten Ağar, “Bu saldırılara karşılık verildi. Burada çok net  bir mesaj var. Eğer bu coğrafyadan, sizin verdiğiniz garantiye rağmen bize bir  tehdit olursa, biz bu tehdide karşı sadece ateşle karşılık vermek anlamında  değil, başka türlü tedbirler de alabiliriz. Sonuçta o tehdidin varlığının ortadan  kaldırılması gerekiyor. Nerede? Yerinde. Bu anlamda Türkiye’nin ortaya koyduğu bu  kararlılığı iyi anlamak gerekiyor.” diye konuştu.

TSK’nın sınır hattına yığınak yaptığını dile getiren Ağar, şunları  kaydetti:

“Bu yığınak her geçen gün daha etkili hale geliyor. Şu an gerek Irak  gerekse Suriye’den, başta stres noktaları olmak üzere herhangi bir yerden tehdit  geldiği zaman Türkiye’nin buna misliyle mukabele edeceği hem yığınak hem de kara  ve hava anlamında ateş desteği hazır. Olası pek çok senaryoya dahil teknik  planlama yapılmıştır. Bir hazırlık var o hazırlığa dahil bir kararlılık da var.  Bu Washington’daki ziyarette kendisini gösterdi. Yığınak denilen şeyin mutlaka  sonucu olur. Ya etki ya da caydırıcılık sonucu olur. Bu fotoğraf şu anda sahada  verilmiş durumdadır.”

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler