Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Eğitim

Türkiye’de Kadın Akademisyenlerin Oranı OECD Ortalamasının Üzerinde

Türkiye’nin yükseköğretim sahasındaki başarısı, kadın akademisyenlerin sayısındaki artışla bir kez daha kanıtlandı.

Yayınlanma:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki üniversitelerde çalışan kadın akademisyenlerin oranı, OECD ülkeleri ortalamasının üstünde yer alıyor. YÖK verilerine göre, Türkiye’deki toplam öğretim elemanlarının yüzde 46,4’ü kadın.

Açıklamada, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 7 milyon 503 bin 181 öğrenciden 3 milyon 879 bin 512’sinin kız, 3 milyon 623 bin 669’unun ise erkek olduğu belirtildi.

Öte yandan, üniversitelerde görev yapan toplam 181 bin 498 öğretim elemanının 84 bin 207’si kadın akademisyenlerden oluşuyor. Bu sayı, Avrupa ve OECD ülkelerindeki ortalamanın üzerinde.

İLGİLİ HABER YÖKDİL Bu Sene 104 Bin 485 Adayı Sınayacak
Türkiye’nin yükseköğretim sahasındaki başarısı, kadın akademisyenlerin sayısındaki artışla bir kez daha kanıtlandı.

Kadınların Liderliği: Sağlık Bilimlerinde Öne Çıkıyorlar, Mühendislikte Artış Gösteriyorlar

Araştırmaya göre, kadın akademisyenlerin oransal olarak en yüksek olduğu alan sağlık bilimleri. Bu alanda görev yapan kadın akademisyenlerin sayısı, erkek meslektaşlarını geride bırakıyor.

Diğer yandan, mühendislik, imalat ve inşaat programlarında da kadınların sayısında belirgin bir artış yaşanıyor. Özellikle, geçmiş yıllarda daha çok erkeklerin tercih ettiği mühendislik alanında, kadın akademisyenlerin oranı önemli ölçüde yükseldi. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mühendislik bölümüne kayıt yaptıran kız öğrencilerin oranı da geçen yıllara göre yaklaşık yüzde 4 artarak yüzde 31’e ulaştı. Bu durum, kadınların mühendislik gibi geleneksel olarak erkek domine edilen alanlara olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler