Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Cumartesi

19°/ 10°

Pazar

18°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

13°/

Çarşamba

16°/

Perşembe

17°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Türkiye’den tavuk ithalatını durdurdu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Tarım Bakanlığı, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ve İran'dan yapılan tavuk ithalatını durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta da Azerbaycan, Türkiye'nin bazı bölgelerinden tavuk ithalatına kuş gribi gerekçesiyle sınırlama getirmişti.

Yayınlanma:

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Tarım Bakanlığı, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ve İran’dan yapılan tavuk ithalatını durdurduğunu açıkladı.
Tarım Bakanı Abdulsettar Mecit, düzenlediği basın toplantısında, Süleymaniye’nin Piremegrun nahiyesinde kuş gribinin ortaya çıkması nedeniyle Türkiye ve İran’dan tavuk alımını durdurduklarını söyledi. Kuş gribi vakasının yaşandığı yerlerden alınan örneklerin, Erbil ve Süleymaniye’deki laboratuvarlarda incelendiğini aktaran Mecit, “Kuş gribi, hayvandan hayvana ve hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Ancak insandan insana bulaşmaz. Bu nedenle vatandaşların kendilerini korumaları için sağlıklı tedbirler almalarını rica ediyorum” dedi.

Mecit, konunun dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda da ele alındığını ifade ederek, kuş gribiyle mücadele için Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler Bakanlığı arasında ortak bir heyetin oluşturulduğunu kaydetti.

Maliye Bakanlığı’nın da kuş gribiyle mücadele için 500 bin dolar bütçe ayırdığını belirten Mecit, açık ortamlarda ve hijyenik olmayan yerlerde yapılan tavuk satışlarının da yasaklanması gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABER MİT Ve Emniyet PKK’nın Sözde Sorumlusu Mazlum Mardin’i Yakaladı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Tarım Bakanlığı, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ve İran'dan yapılan tavuk ithalatını durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta da Azerbaycan, Türkiye'nin bazı bölgelerinden tavuk ithalatına kuş gribi gerekçesiyle sınırlama getirmişti.

Kuzey Irak’ı başka ülkeler de izleyebilir Konuyu değerlendiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca ise kağıt üzerinde böyle bir gelişmenin söz konusu olduğunu ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ekonomi bakanlığı yetkililerinin IKBY’deki ilgili bakanlıkla görüşmeler yürüttüğünü ifade etti.

Koca, böyle kararların başka ülkelerden de gelebileceğini belirterek, ikili ilişkiler ile söz konusu yasakların daha başlamadan kaldırılacağına inandıklarını dile getirdi. Bu konunun 1-2 gün içerisinde, hafta sonuna gelmeden çözüleceğine inandıklarını vurgulayan Koca, “Bu daha yeni bir olay. Yüklemelerimizi durdurmadık. Bende gümrük kapılarından alacaklarını düşünerek Irak’a doğru sevkiyatlarımı devam ettiriyorum” diye konuştu.

Koca, Türkiye’de kuş gribine karşı gerekli önlemlerin alındığının altını çizerek, şunları kaydetti: “İthalat ile ilgili bütün ülkelerden böyle şeyler çıkabilir. Bizim için önemli pazar Irak olduğu için özel takibimizde. Bu sorunu alt seviyede değil, üst seviyede hemen çözme aşamasındayız. Bu olay başladı, kısmi bir bölgede çıktı. Türkiye’de her bölgede yok, risk de yok. İki bölgede çıktı, gerekli karantina uygulandı. Bölgedeki riskli hayvanlar itlaf edildi. Türkiye’de Edincik Bölgesi’nde sınırlı kaldı, o risk de yok edildi.” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre de, yetkililerinin ilgili taraflarla görüştüğü öğrenildi. Söz konusu yasağın sadece Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tavuklar için getirildiği belirtildi.

BESD-BİR’in paylaştığı bilgilere göre, Irak’a 2014 yılında 226 bin 734 ton beyaz et ihraç edildi. Bu rakamın 2015’te 500 bin tona çıkarılması hedefleniyordu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, daha önce habur Sınır Kapısı’ndan geçen kanatlı et ürünlerinde gümrük vergisini tır başına 7 bin dolara çıkarmıştı. Ancak Türkiye’nin devreye girmesiyle bu rakam 700 dolara çekilmişti.

IKBY’nin, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye’den tavuk alımını durdurma kararının, beyaz et sektörünü olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Irak’ta, Türkiye’den gönderilen tavuk eti “marka” olarak kabul ediliyor ve en çok bu et tüketiliyor. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler