Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cuma

19°/ 12°

Cumartesi

13°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

19°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Uzayda Yapılan Parvula Deneyi Marsın Bilinmeyenlerini Aydınlatabilir

Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu çerçevesinde astronot Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği parvula deneyi Mars'ın kapılarını açabilir.

Yayınlanma:

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında uzaya giden Alper Gezeravcı’nın Tuz Gölü’nde yetişen “Schrenkiella parvula” bitkisine ilişkin uzayda gerçekleştirdiği deneyin sonuçlarını duyurdu. Yapılan açıklamada, Schrenkiella parvula bitkisinin Mars’ın kolonize edilmesine olanak sağlayacak özelliklere sahip olduğu belirtildi.

Önümüzdeki on yıl içinde Mars’a insanlı uzay yolculuklarının gerçekleştirilmesi ve orada yerleşim alanlarının kurulması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda, Mars’ın zorlu koşullarına uyum sağlayabilen bitkilerin tanımlanması ve geliştirilmesi konusu son derece kritik bir öneme sahip.

Bu bağlamda, birçok ülke, uzayda ve Ay ile Mars gibi zorlu toprak koşullarında yetişebilecek bitkilerin araştırmasını sürdürüyor. Astronot Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirdiği 13 deneyden biri de bu amaca yönelikti.

İLGİLİ HABER Elbistan’da İşçi Konteynerlerinde Yangın: 11 Yaralı
Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu çerçevesinde astronot Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği parvula deneyi Mars'ın kapılarını açabilir.

“Schrenkiella Parvula’nın Tuz Stresine Uzay Ortamında Verdiği Yanıtların Araştırılması- Extremophyte” adlı deney kapsamında, yüksek tuzlu ortamlara dirençli bitkinin, çok zayıf yer çekiminde yüksek tuzluluğa karşı sergilediği toleransın devam edip etmediği incelendi. Deney süresince bitkinin gelişimi günlük olarak araştırmacılara rapor edildi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday’ın yönetiminde, Doç. Dr. Barış Uzilday ve Prof. Dr. İsmail Türkan’ın araştırmacı olarak katıldığı deneyin ikinci ve üçüncü günlerinde bitkilerin çimlendiği gözlemlendi. Doç. Dr. Barış Uzilday, yapılan açıklamada, bekledikleri büyüme seviyesine ulaştıklarını, ancak bitkilerin mikro yer çekimi etkisiyle yaprak ve gövde şekillerinde farklılıklar görüldüğünü belirtti.

Schrenkiella parvula bitkisinin, Tuz Gölü çevresinde yüksek tuz, ağır metaller, düşük ve yüksek sıcaklık gibi zorlu koşullara toleranslı olduğu belirtildi. Ayrıca, bitkinin insanların gelecekte gitmeyi ve tarım yapmayı planladığı Mars gibi yerlerde yaşama uyum sağlamak için gerekli özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

Aynı zamanda deney süreci şu anda devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilen deneyin sonuçlarına göre, Gezeravcı bitkileri hasat etti ve metabolik süreçlerini özel bir solüsyonla tamamen durdurdu. Daha sonra bitkiler -80 derecede depolanarak dünyaya getirildi. Kısa bir süre içinde deney, Türkiye’ye ulaşacak. Burada, bitkilerin büyüme performansı incelenecek ve yeni nesil RNA dizilim yöntemi kullanılarak hangi genlerin aktive olduğu, mikro yer çekimi altında bitkinin tuz stresine nasıl yanıt verdiği araştırılacak.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler