Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Salı

16°/

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

16°/ 11°

Cumartesi

10°/

Pazar

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Vezneciler'deki terör saldırısı iddianamesi kabul edildi

Vezneciler'de, 6'sı polis 12 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda, terör örgütü PKK elebaşıları Murat Karayılan, Duran Kalkan ve Cemil Bayık'ın da arasında bulunduğu 20 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Yayınlanma:
Vezneciler'deki terör saldırısı iddianamesi kabul edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 7  Haziran 2016’da Fatih Şehzadebaşı Caddesi Vezneciler otobüs durağı istikametinde  Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne ait iki midibüse yönelik terör saldırısına ilişkin soruşturma tamamlandı. 
Terör saldırısının anlatıldığı iddianamede, saldırıda yaşamını yitiren  6’sı polis 12 kişi “maktul”, 12 kişi “mağdur”, aralarında polis memurlarının da  bulunduğu 156 kişi de “müşteki” olarak yer aldı. 
İddianamede, haklarında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK  elebaşıları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ile Ramazan Açıkyüz,  Nuriye Kesbir, Mustafa Karasu, Hülya Oran, Elif Yıldırım’ın, “devletin birliğini  ve ülke bütünlüğü bozmak”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle  bombalayarak kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs etme”, “olası kastla bombalama  suretiyle öldürme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el  değiştirmesi”, “olası kastla basit yaralama”, “olası kastla yaralama”, “olası  kastla kemik kırığı oluşturacak şekilde yaralama” ve “zincirleme şekilde mala  zarar verme” ve “silahlı terör örgütünün yöneticiliğini yapma” suçlarından  yedişer kez ağırlaştırılmış müebbet, altışar kez müebbet ve değişen oranlarda  hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede 5’i yakalamalı, 6’sı tutuklu, 1’i serbest toplam 12  sanığın da benzer suçlardan değişik oranlarda hapisle cezalandırılması talep  edildi. Başsavcılığın onayının ardından İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine  gönderilen iddianame, üzerindeki inceleme tamamladı. İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme, ilk duruşmanın 6 Ekim’de  yapılmasını hükme bağladı.
 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler