Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yandex NV Satılarak Rusya ile Bağlarını Tamamen Koparmış Oldu

Yandex'in Hollanda merkezli yan kuruluşu olan Yandex NV, bir yatırımcı grubuna satılarak Rusya ile olan bağlantısını sona erdirdi. Yandex NV, 31 Temmuz'dan itibaren isim değiştirerek faaliyetlerine devam edecek.

Yayınlanma:

Rusya’nın Google ve Apple’a rakip teknoloji devi olan Yandex’in Hollanda merkezli yan kuruluşu Yandex NV, resmi olarak satıldı.

İmzalanan anlaşmaya göre Yandex, bir konsorsiyuma 475 milyar ruble (5,21 milyar dolar) karşılığında devredilecek. Bu anlaşma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkenin en büyük kurumsal satışı olarak kaydedildi. Yandex NV, 31 Temmuz’a kadar Yandex markasını kullanmayı bırakacak ve adını değiştirerek faaliyetlerine devam edecek.

Bu anlaşmayla beraber Yandex NV, tamamen Rus mülkiyetinden ayrılıyor. Yatırımcı grubu içerisinde petrol devi Lukoil’e ait bir fon da bulunuyor. Yandex’i satın alan bu grupta, Lukoil’e ait Argonaut yatırım fonu yanı sıra Infinity Management, IT.Elaboration ve Meridian-Servis adlı üç diğer şirket de alıcılar arasında yer alıyor. Satışın tamamlanması, düzenleyici kurumların ve hissedarların onayıyla gerçekleşecek.

İLGİLİ HABER X Üzerinden Sesli Ve Görüntülü Aramalar Yapılabilecek
Yandex'in Hollanda merkezli yan kuruluşu olan Yandex NV, bir yatırımcı grubuna satılarak Rusya ile olan bağlantısını sona erdirdi. Yandex NV, 31 Temmuz'dan itibaren isim değiştirerek faaliyetlerine devam edecek.

Ukrayna İşgalini ‘Barbarca’ Olarak Tanımlamıştı

Yandex’in kurucu ortağı Arkady Volozh, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “barbarca” olarak nitelendirmişti. Bu açıklama, Rusya’da büyük yankı uyandırmış ve Kremlin, Yandex’i kamulaştırmak için baskı yapmıştı. Teknolojik beyin göçünü önlemek amacıyla bu görüşten vazgeçilmiş, ancak Yandex’in yurt dışındaki merkezlerinin Rusya’ya taşınması talep edilmişti. Kremlin, Yandex’in Hollandalı şirketi Yandex NV’yi Rusya’ya taşımak için 18 aydır müzakereler yürütüyordu.

Moskova Borsası’ndaki hisselerin son üç aylık ağırlıklı ortalamasına göre Yandex’in piyasa değeri 10,2 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce (2021’in sonlarına doğru), Yandex’in piyasa değeri 30 milyar dolara yaklaşmıştı. Yandex’in ana şirketinin 5,21 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının ardından, şirketin hisseleri düşüş yaşadı.

Yandex NV Yürütme Kurulu Başkanı John Boynton, Şubat 2022’den bu yana Yandex’in çeşitli zorluklarla karşılaştığını belirterek, “Bu olağanüstü şartlarda hissedarlarımız, ekiplerimiz ve kullanıcılarımız için en iyi çözümü bulduğumuza inanıyoruz. ifadesini kullandı.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler