Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yapay Zeka Devletleri Korkutuyor

Giderek gelişen ve neredeyse kusursuz hale gelen yapay zeka devletleri tedirgin eden bir noktaya gelmiş gözüküyor. Birçok devlet politikasına yapay zekanın neden olabileceği sorunlarla mücadele etmek için çözümler ekliyor.

Yayınlanma:

Yapay zeka araçlarının gelişimi ve yaygın kullanımı, siber saldırıları artırarak devletleri endişelendiriyor. Bu nedenle birçok devlet, yapay zeka kaynaklı güvenlik açıklarını önlemek ve ulusal güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli önlemler almaya başladı.

ABD yönetimi, yapay zekadan kaynaklanan riskleri ele almayı hedefleyen kapsamlı kararnameyi Ekim 2023’te duyurdu. Bu kararname ile yapay zeka güvenliği için yeni standartlar getirilirken, şirketlerin güvenlik testi sonuçlarını hükümetle paylaşması zorunlu hale getirildi. Ayrıca kişilerin dolandırıcılıktan korunması için yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin tespiti ve doğrulanması için yeni kurallar getirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler de dünyanın ilk “Yapay Zeka Yasası” konusunda anlaşmaya vardı. Gelecek yıl yürürlüğe girmesi planlanan bu yasa, yapay zeka sistemlerini risk temelli bir yaklaşımla düzenleyerek yüksek riskli sistemlere daha katı kurallar getirecek. Ayrıc yapay zekayı basit yazılım sistemlerinden ayıran açık kriterler belirlenecek.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler