Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Fitre Miktarını Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı Ramazan ayına yönelik fitre miktarını belirledi.

Yayınlanma:

Ramazan ayı öncesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan toplantı sonucunda, 2024 yılı fitre miktarı 130 TL olarak belirlendi. Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığındaki toplantıda alınan kararlar, sosyo-ekonomik faktörler ve günlük gıda ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ele alındı.

Kurul tarafından yapılan açıklamada, belirlenen fitre miktarının aynı zamanda günlük oruç fidye bedeli olarak kullanılabileceği vurgulandı. Bu meblağın nakdi olarak ödenmesi mümkün olduğu gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebileceği ifade edildi.

Başkanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

İLGİLİ HABER GençKart Başvuruları E-Devlet Üzerinden Alınmaya Başlandı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı Ramazan ayına yönelik fitre miktarını belirledi.

Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir.Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler