Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

İkinci El Otomobil Satışlarında Galeri ve Kişisel İlanlarda Fark

Son aylarda ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüş galerilerde yüzde 15'e kadar varan oranlarda gerçekleşti. Ancak ilan sitelerinde durum farklı: bireysel satıcılar araçlarının değerini yüzde 20 artırıyor.

Yayınlanma:

İkinci el otomobil piyasasında yaşanan belirsizlik, alıcıları ve satıcıları tedirgin ediyor. Son zamanlarda galerilerdeki fiyatlar düşerken, bireysel satıcılar fiyatları sabit tutarak hatta bazı durumlarda artırarak piyasayı etkiliyor.

Geçtiğimiz aylarda ikinci el araba fiyatlarında yaşanan düşüş, galerilerde yüzde 15’e kadar gerilemeye neden oldu. Ancak bireysel satıcılar araçlarını en yüksek fiyattan satmakta diretirken, piyasayı belirleyici bir rol üstleniyorlar.

Birçok kişi, geçmişte araçlarını yüksek fiyatlara almış olmanın etkisiyle bugün satış yapmak istediklerinde bekledikleri değeri elde edemiyorlar. Galericiler, bu durumu piyasanın gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapmak olarak değerlendirirken bireysel satıcılar fiyatları sabit tutarak beklemeyi tercih ediyorlar.

İLGİLİ HABER GençKart Başvuruları E-Devlet Üzerinden Alınmaya Başlandı
Son aylarda ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüş galerilerde yüzde 15'e kadar varan oranlarda gerçekleşti. Ancak ilan sitelerinde durum farklı: bireysel satıcılar araçlarının değerini yüzde 20 artırıyor.

Piyasa uzmanlarına göre, ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar bir süre daha düşük seyredecek ancak Haziran-Temmuz döneminde yeniden yükselişe geçebilir. Sıfır otomobil fiyatlarındaki artışın da ikinci el piyasasına olan etkisi göz önünde bulundurulmalı.

Sıfır Otomobil Fiyatlarındaki Yükseliş İkinci El Piyasasını Etkiliyor

Yıl sonunda satılan araçların 2023 modelleri olması ve maliyet farkları, sıfır otomobil fiyatlarını artırıyor. Bu durumun ikinci el piyasasına olan etkisi, önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde ortaya çıkabilir.

Piyasa uzmanları, ikinci el otomobil piyasasında bekleyenlerin avantajlı çıkabileceğini belirtiyor. Hem sıfır otomobil fiyatlarındaki artış hem de yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte piyasanın canlanması bekleniyor. Ancak satıcıların sabırlı olması ve piyasanın doğru zamanını beklemesi önem taşıyor.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler