Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Miraç Kandili Bu Gece Kutlanacak

Yayınlanma:

Recep ayının 27. gecesinde denk gelen Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Miraç Kandili;  Hazreti Muhammed’in 621 hicri tarihinde, Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, semadan yüce alemlere ve nihayet ilahi huzura yükseldiği gece olarak biliniyor.

Hazreti Muhammed’in Mekke’den Kudüs’e yaptığı yolculuk İsra ve ardından semaya yükselişi olan Miraç, İslam’ın en önemli mucizelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kur’an-ı Kerim’de İsra ve Necm surelerinde anlatılan bu olay, inananlar için manevi bir ilham kaynağı olarak nitelendiriliyor.

Miraç gecesinde Allah tarafından beş vakit namazın farz kılındığı, şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesinin verildiği ve aynı gece, “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti vahyolunduğu biliniyor.

Bir nevi arınma gecesi olan bu kutsal gecede, namaz borcu olanların kılabildikleri kadar namaz kılmaları, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları, Kur’an-ı Kerim okumaları, istiğfar ve dua etmeleri öneriliyor.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler