Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Satürn’ün Uydusu Mimas’ın Altında Geniş Bir Okyanus Olabilir

Fransız, Çinli ve İngiliz bilim insanları, Satürn'ün uydusu Mimas'ın buzla kaplı yüzeyinin altında geniş bir yer altı okyanusu olabileceği üzerine çarpıcı bir keşifte bulundu.

Yayınlanma:

Fransa, Çin ve İngiltere’den araştırmacılar, Satürn’ün uydusu Mimas’ın buzla kaplı dış yüzeyinin altında geniş bir okyanusun olabileceğini öne sürdüler. NASA’nın “Cassini–Huygens” uzay aracının gözlemlerini inceleyen ekip, şaşırtıcı bir keşfe imza attı.

Satürn’ün atmosferinde yanmadan önce, gezegeni ve uydularını inceleyen Cassini–Huygens uzay aracının verileri, Mimas’ın yüzeyinin altında geniş bir okyanus olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, Mimas’ın yörüngesindeki ve dönüşündeki değişiklikleri analiz ederek bu sonuca ulaştılar.

Mimas’ın Potansiyel Yaşam Alanı

Araştırmacıların bulgularına göre Mimas’ın donmuş yüzeyinin 20 ila 30 kilometre altında geniş ve genç bir okyanus bulunabilir. Araştırmanın yazarlarından Valery Lainey, Mimas’ın beklenmedik bir şekilde potansiyel olarak yaşanabilir bir yer olabileceğini belirtti. Ancak yaşamın ortaya çıkması için ne kadar zamana ihtiyaç olduğunun belirsiz olduğunu ekledi.

İLGİLİ HABER 29 Şubat Tarihinde Nikah Daireleri Boş Kaldı
Fransız, Çinli ve İngiliz bilim insanları, Satürn'ün uydusu Mimas'ın buzla kaplı yüzeyinin altında geniş bir yer altı okyanusu olabileceği üzerine çarpıcı bir keşifte bulundu.

Araştırmanın detayları “Nature” adlı dergide yayımlandı.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler