Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

5 Yıl Erken Emeklilik Kapıları Açılıyor! Ev Hanımları ve Bağ-Kur’lular İçin Prim Desteği Yolda

Aile Koruma Paketi ile ev hanımları ve anneler için emeklilik fırsatları geliyor. Çalışma hayatında çığır açacak değişiklikler yolda. İşte detaylar!

Yayınlanma:

TBMM’nin yakın gelecekte uygulamayı düşündüğü çalışma hayatında devrim niteliğindeki değişiklikler, Aile Koruma Paketi çerçevesinde ev hanımları ve anneler için özel emeklilik imkanlarını içeriyor. Bu paket, ev hanımlarının emeklilik haklarına yönelik önemli düzenlemeler barındırmakla kalmayıp, aynı zamanda aile birliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Anneler ve Ev Hanımları İçin Yepyeni Prim Sistemi

TBMM’nin planladığı yeni düzenleme, anneler ve ev hanımları için yıpranma benzeri bir sistem getiriyor. Bu sistemle, ödenen prim miktarına bağlı olarak her yıl ekstra prim günleri kazanılacak. Örneğin, 4 yıl prim ödeyen bir anne, 5 yıl gibi değerlendirilecek. Bu adım, kadınların emeklilik haklarına daha adil bir bakış açısı sunmanın yanı sıra, prim ödeyen annelerin ekonomik avantajlarını artırmayı hedefliyor.

İLGİLİ HABER Motorin Fiyatları Gece Yarısı İtibarıyla 1 Lira 35 Kuruş Düştü
Aile Koruma Paketi ile ev hanımları ve anneler için emeklilik fırsatları geliyor. Çalışma hayatında çığır açacak değişiklikler yolda. İşte detaylar!

Üçte Bir Oranında Devlet Desteği

Ev hanımları, tercihlerine bağlı olarak ödedikleri primlerde üçte bir oranında devlet desteğinden yararlanabilecekler. Bağ-Kur kapsamındaki prim günleri 5400 olarak belirlenirken, yıpranma benzeri destekler ve yaşa bağlı indirimler de değerlendirilecek seçenekler arasında bulunuyor.

5 Yıl Erken Emeklilik Kapısı Açılıyor

Bağ-Kur emeklilik şartlarında yapılan değişiklikle, prim ödeme gün sayısı 9000’den 7200’e çekilecek. Bu düzenleme, 2008 sonrası SSK’lılar için geçerli olan 7200 gün şartını Bağ-Kur’lular için de geçerli kılacak. Bu önemli adım, Bağ-Kur sigortalılarına 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunarak emeklilik süreçlerinde çığır açacak.

author avatar
Hazal Çuvalcı haber editörü
4 Mart 1999 tarihinde Trabzon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Akdeniz Üniversitesinde tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2020 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde editör olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler