Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Borsa Günü Rekor Seviyede Kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bugün ve bu hafta içinde rekor seviyede kapanışlarını gerçekleştirdi.

Yayınlanma:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,23’lük bir değer kazancıyla tamamlayarak 8.665,68 puanla tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Aynı zamanda endeks, en yüksek seviye rekorunu 8.762,89 puanla güncelledi.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 19,56 puan artarak 116,9 milyar lira toplam işlem hacmiyle günü tamamladı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,15’lik bir değer kaybı yaşarken, holding endeksi yüzde 0,90 değer kazandı.

İLGİLİ HABER Halkbank’tan 2 Milyon TL’ye Kadar Konut Kredisi! Aylık Taksitler Şimdi Açıklandı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bugün ve bu hafta içinde rekor seviyede kapanışlarını gerçekleştirdi.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran, yüzde 2,21’lik artışla ulaştırma olurken, en çok gerileyen sektör ise yüzde 1,24’lük düşüşle sigorta sektörü oldu.

Uzmanlar, küresel hisse piyasalarının, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin öngörülen tarihten daha geç başlayabileceği ihtimalleri nedeniyle karışık bir seyir izlediğini belirterek, yerel piyasaların olumlu bir ayrışma gösterdiğini ifade etti.

Bu arada bugün açıklanan verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam ocak ayında 353 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı değişmeyerek yüzde 3,7 olarak kaydedildi. Fed’in dikkatle takip ettiği ortalama saatlik kazanç ise yüzde 0,6 artarak 34,55 dolara yükseldi.

Güçlü tarım dışı istihdam verilerinin, ortalama saatlik kazançlardaki artışla birleşmesiyle birlikte 2024’te faiz indirimlerinde ek bir gecikme olasılığına işaret eden analistler önümüzdeki haftanın yurt içinde enflasyon, sanayi üretimi, hazine nakit dengesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) duyuracağı yılın ilk “Enflasyon Raporu” ile yurt dışında ise Çin ve Almanya’da enflasyon, ABD’de dış ticaret dengesi, toptan stoklar ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açısından önemli olacağını ifade ettiler.

Uzmanlar, BIST 100 endeksi için teknik açıdan 8.800 ve 8.900 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını, 8.700 ve 8.600 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne iştirak eden ekonomistler, ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) %6,84 artacağını öngörüyor.

Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre bir önceki ay yüzde 64,77 olan yıllık enflasyonun yüzde 65,07’ye çıkması bekleniyor.

Ayrıca, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi ocak ayında yüzde 43,31 olarak belirlendi.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler