Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Doğalgazdaki "güvence bedeli" için emsal karar

Kahramanmaraş'ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, güvence bedeli göz önünde bulundurulmadan kesilen doğalgaz için istenen açma ücretinin tüketiciye iadesine karar verdi.

Yayınlanma:

Ödenmeyen 23,19 lira tutarındaki faturası nedeniyle doğalgazı kesilen Didem Yiğitoğlu, doğalgazı açtırmak için kendisinden haksız yere 21 lira istendiği gerekçesiyle Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne başvurdu. Şikayet üzerine toplanan heyet, alınan güvence bedeli göz önünde bulundurulmadan kesilen doğalgaz için istenen açma ücretinin tüketiciye iadesine karar verdi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin doğalgaza abone olmaları aşamasında “güvence bedeli” adı altında her ilde farklı olmak üzere bedeller alındığını söyledi.

Bu bedeli “elektrik faturalarındaki kayıp Kaçak benzeri bir fon oluşumu” diye nitelendiren Tanrıverdi, “Tüketici kullandığı doğalgazı ödemediği taktirde dağıtım şirketinin bu bedelden onu tahsil etmesi gerekir. Güvence bedeli orada dururken neden doğalgazı kesiliyor. Bunun anlamak mümkün değil” dedi.

İLGİLİ HABER Ziraat bankası Bankamatik kartınıza 50.000 TL ödeme yapacak! 30 gün sürecek!
Kahramanmaraş'ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, güvence bedeli göz önünde bulundurulmadan kesilen doğalgaz için istenen açma ücretinin tüketiciye iadesine karar verdi.

“Farklı kayıp kaçak bedeliyle karşı karşıyayız”

Tüketiciden alınan güvence bedelinin de fahiş olduğunu ifade eden Tanrıverdi, “Elektrik faturalarından nasıl kayıp kaçak bedeli ücretiyle karşı karşıyaysak doğalgazda da ismi farklı olmakla beraber kayıp kaçak bedeliyle karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

Ortalama doğalgaz kullanımı belli olan bir tüketicinin kış aylarının en iyi şartlarında 200 lira ödeme yapması halinde bile 450 lira gibi bir güvence bedelinin alınmasının anlaşılır olmadığını vurgulayan Tanrıverdi, bunun doğalgaz firmalarınca tüketici lehine gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Güvence bedelinin arka planını incelediklerinde net bir tablonun ortaya çıktığını dile getiren Tanrıverdi, “Bu güvence bedeli tüketicilerin ödeme yapmamalarına karşılık alınmış bir bedel değil. Tamamen elektrik faturalarındaki kayıp kaçak gibi farklı bir amaçla kullanılıyor. Tüketici bu konuda sürekli mağdur ediliyor” diye konuştu.
 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler