Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekli Maaşını Hesaplarken Hüsrana Uğradılar! e-Devlet ne kadar emekli maaşı alacağım?

e-Devlet üzerinden emekli maaşını görüntülemek isteyen vatandaşlar önemli bir hata ile karşılaştılar. Bu hata kimilerinde kısa süreli paniğe neden oldu.

Yayınlanma:

Prim gün sayısını 3600’ü aşan çalışanlar için e-Devlet, emekli maaşı sorgulama konusunda önemli bir kolaylık sunuyor. Ancak, bu hizmetin duyurulması üzerine yaşanan yoğun talep, sistemde zaman zaman teknik sorunlara yol açtı. Kullanıcılar, emekli maaşlarını öğrenme sürecinde “Sistemde bir teknik sorun oluştuğu için işleminiz gerçekleştirilemedi” mesajı ile karşılaşabilirler. Bu durum, e-Devlet platformunun bu hizmet için ne kadar önemli olduğunu ve kullanıcı sayısının ne derece yüksek olduğunu gösteriyor.

Emekliler Maaşlarını Öğrenemedi!

Emekli vatandaşlar, e-Devlet üzerinden maaş sorgulama özelliğini kullanmak istedi. Ancak anlık yoğunluktan ötürü sisteme bir türlü ulaşamadılar. Hal böyle olunca internet üzerinde özellikle de sosyal medyada emekli maaşlarını neden öğrenemediğine dair paylaşımlarda bulundular. Neyse ki e-Devlet’teki sistem yoğunluğu kısa süre içerisinde geçti ve artık gönül rahatlığıyla gerekli sorgulamayı yapabiliyorlar.

İLGİLİ HABER Ziraat bankası Bankamatik kartınıza 50.000 TL ödeme yapacak! 30 gün sürecek!
e-Devlet üzerinden emekli maaşını görüntülemek isteyen vatandaşlar önemli bir hata ile karşılaştılar. Bu hata kimilerinde kısa süreli paniğe neden oldu.

e-Devlet Üzerinden Maaş Nasıl Hesaplanır/Sorgulanır?

e-Devlet üzerinden emekli maaşı hesaplamak için izlenmesi gereken adımlar oldukça basittir. İlk olarak, sisteme giriş yapıp arama kutusuna “Ne kadar emekli maaşı alırım” yazılmalıdır. Ardından, SGK’lılar için “4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama”, Bağ-Kurlular için ise “4B Emekli Aylığı Hesaplama” seçeneğine tıklanmalıdır. Bu aşamadan sonra karşınıza çıkan ekranda istenen bilgileri doldurarak, Bağ-Kurluların 5400 gün prim ödemesi yaptıktan sonra emekli maaşı hesaplayabilecekleri belirtilmelidir. Son olarak, “Devam Et” ve “Hesapla” butonlarına basılarak emekli maaşı, ek ödeme, aylık ve yıllık ortalama kazançlar, aylık bağlanma oranları ve prim gün sayıları hakkında bilgi edinilebilir. Bu süreç, kullanıcıların emekli maaşı hesaplamalarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeleri için tasarlanmıştır. e-Devlet’in sunduğu bu hizmet, vatandaşların emeklilik planlaması yaparken ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşmalarını sağlar.

Emeklilik Yaşımı Görebilir miyim?

e-Devlet’te emeklilik yaşınızla birlikte geçmiş sigorta prim bilgileriniz ve aktif olarak devam eden sigortalılık sürecinizi görüntüleyebilirsiniz. Platformun temel olarak kullanılma amacı da bu tarz sorgulama ve resmi kurumlara gitmeden çeşitli detaylara erişebilmektir. e-Devlet üzerinden pek çok işlem sağlayabilirsiniz. Sosyal destek başvuruları da buna dahildir. Platforma erişimde zaman zaman sorun yaşanabilir. Ancak bunun akşam saatlerinde ve özellikle de kullanıcıların en sık siteye giriş yapabileceği zaman diliminde olacağını da unutmayın. Daha sonra tekrardan siteye giriş yapmayı denediğinizde bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

author avatar
Berkay Yılmaz Finans Editörü
Haberin Adresi sitesinde ekonomi ve finans alanında yazılar yazıyorum. Hobilerim kitap okumak, yüzmek ve seyahat etmek. Ekonomi ve finansa dair tüm gelişmeleri haberinadresi.com ziyaretçilerine ulaştırmaya çalışıyorum.

İlgili Haberler