Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekliye kök maaş darbesi! Emekli zamları kök maaşlara eksik mi yansıdı? SGK açıklama yaptı

Emekli vatandaşlara kötü haber geldi. Emekliye kök maaş darbesi geldi. Emekli zamları tam olarak kök maaşlara yansımadı mı? Emekliler neden kök maaşları eksik görüyor?

Yayınlanma:

SSK ve Bağ-kur emeklileri maaş farklarını da aldıktan sonra E-devlet üzerinden kök maaşları ne kadar oldu belli oldu. Emekliye gelen ilave zamlar sonrası kök maaşlar neden eksik hesaplandı. SGK’dan beklenen açıklama geldi!

Kök maaş zamları eksik mi yapıldı?

İLGİLİ HABER TBMM onayladı! Emekli maaşlarını alanlara 9000 TL ödenecek
Emekli vatandaşlara kötü haber geldi. Emekliye kök maaş darbesi geldi. Emekli zamları tam olarak kök maaşlara yansımadı mı? Emekliler neden kök maaşları eksik görüyor?

Milyonlarca emekli e-devlet üzerinden yeni maaşları görebiliyor. Maaş farklınında yatması ardından, emekliye kök maaşlı yeni maaşları e-devlet üzerinden görülebiliyor. Hem 4A hem 4B emeklileri e-devlet giriş yaparak “4A emekli aylığı ve 4B emekli aylığı” üzerinden yeni maaşları görebiliyor. Ancak hesaplarda hatalar gözlerden kaçmadı.

Kök maaşlar neden eksik?

Emekli vatandaşlar şu an için mağduriyet yaşıyor. E-devlet üzerinden maaşlara bakıldığında yüzde 33,30 zam yapılmış olarak görünüyor. Ancak emekli maaşlarına iyileştirmelerle birlikte yüzde 49.28 oranında artışa gidildi. Böylelikle kök maaşlar yüzde 49.28 zam yapılması gerekiyordu. Ancak bugün gelen maaşlara zam öyle olmadı.

Kök maaşı 7000 bin TL olan bir emeklinin, yeni maaşı 9331 TL oldu. Kök maaşa gelen zam 2331 TL oldu. Ancak gerçekte olması gereken ise yeni maaşı 10.449 TL zam olması gerekiyordu. Şu an için kök maaşlara gelen zamlar 33,30 olarak e-devlet üzerinden görülüyor.

Kök maaşlara da yüzde 49.28 zam yapıldığı açıklanmıştı. 9331 TL olan kök maaşları 10.000 TL olarak en düşük emekli maaşı ödemesi alıyor. Ancak gerçekte kök maaşı 10.449 TL olduğu için hesaplara da 10.449 TL olması bekleniyordu. Hem kök aylığı düşük olduğu için eksik maaş alıp, hemde 499 TL hakkında 7000 TL alan emekli faydalanamıyor.

Bunun gibi milyonlarca emeklinin maaşında kök maaş zamları yüzde 33.30 zam gelerek işlenmesi sonrası SGK binlerce telefon aldı. SGK konuya dair açıklama yaptı.

SGK açıklama yaptı!

SGK emeklilerden gelen telefonlar sonrası bir açıklama yaptı. SGK’dan yapılan açıklamaya göre “Bir dahaki ayı bekleyin, tamamen düzeltilecek” açıklaması yapıldı. Bu ay eksik maaş alan emeklilerde maaşları tam düzeltme yapılacağı aktarıldı.

author avatar
Berkay Yılmaz Finans Editörü
Haberin Adresi sitesinde ekonomi ve finans alanında yazılar yazıyorum. Hobilerim kitap okumak, yüzmek ve seyahat etmek. Ekonomi ve finansa dair tüm gelişmeleri haberinadresi.com ziyaretçilerine ulaştırmaya çalışıyorum.

İlgili Haberler