Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cuma

19°/ 12°

Cumartesi

13°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

19°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Kamuda Çalışan İşçilere Ek Zam Müjdesi! Yüzde 32,57 Oranında Artış Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan liderliğinde gerçekleşen uzlaşıyla, kamuda çalışan 700 bin işçiyi sevindirecek ek zam protokolü hayata geçirildi.

Yayınlanma:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı liderliğinde yapılan görüşmelerin ardından, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve TÜHİS arasında imzalanan ‘Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü’ netlik kazandı. Bakan Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına göre, 2023-2024 dönemini kapsayan protokolle birlikte, 700 bin kamu işçisi ek zam alacak. Detaylar haberimizde!

Toplu İş Sözleşmelerinde Yeni Dönem

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren ek zam protokolü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı liderliğinde yapılan görüşmeler sonucu hayata geçirildi. İmzalanan ‘Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü’ ile 2023-2024 dönemini kapsayan zam detayları belirlendi. Ek protokol, toplu iş sözleşmelerindeki ücret dönemi takvim farklılıklarını gidermek amacıyla düzenlendi. Aylık brüt çıplak ücretler 15 bin liraya yükseltilirken, refah payı dahil yüzde 45 oranında zam yapıldı. Protokol 9 Mayıs 2023’te imzalandı.

Yürürlük Tarihi Belli Oldu

Kamu işçilerini ilgilendiren ek zam kararı netlik kazandı! Protokol kapsamında belirlenen miktar, 2023’ün ilk altı ayında enflasyon farkını da içerecek şekilde yüzde 32,57 olarak açıklandı. Bu zam, Ocak 2024 itibarıyla geçerli olacak ve işçilere eşit şekilde dağıtılacak.

İLGİLİ HABER Mart Ayı Doğal Gaz Tarifeleri Açıklandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan liderliğinde gerçekleşen uzlaşıyla, kamuda çalışan 700 bin işçiyi sevindirecek ek zam protokolü hayata geçirildi.

700 Bin Kamu İşçisine Yönelik Ek Zam Anlaşması

Bakan Işıkhan, 700 bin kamu işçisini ilgilendiren ek zam protokolünü duyurdu. 2023’ün ilk altı ayında enflasyon farkını içeren yüzde 32,57 oranında zam kararı alındı. Yeni zam, Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak ve işçilere eşit dağıtılacak. Bakan, sürecin uzlaşıyla tamamlanarak adil bir çözüm sağlandığını vurguladı. Henüz süreleri gelmemiş işçiler de toplu sözleşme süreleri içinde bu avantajdan faydalanacak. Protokolle bir sonraki toplu iş sözleşme döneminde benzer farklılıkların yaşanmaması için yürürlük tarihlerinin 1 Ocak 2025’te başlatılması kararlaştırıldı.

author avatar
Hazal Çuvalcı haber editörü
4 Mart 1999 tarihinde Trabzon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Akdeniz Üniversitesinde tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2020 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde editör olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler