Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Mehmet Şimşek Şubat Ayında Enflasyonun Tahminlerle Uyumlu Olacağını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ocak ayında açıklanan enflasyon rakamlarının ardından şubat ayına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Yayınlanma:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE’deki değişim ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 64,86 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapılan açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ocak ayında meydana gelen yükselişin geçici etkilerden kaynaklandığını belirten Şimşek, şu açıklamalarda bulundu: “Ocak ayında aylık enflasyon geçici etkiler kaynaklı yükselerek yüzde 6,7 gerçekleşirken, yıllık enflasyon yüzde 64,9 oldu.”

Bakan Şimşek, enflasyonun ana eğilimini etkilemeyeceklerini belirterek, “Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz. Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir” dedi.

İLGİLİ HABER Halkbank’tan 2 Milyon TL’ye Kadar Konut Kredisi! Aylık Taksitler Şimdi Açıklandı
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ocak ayında açıklanan enflasyon rakamlarının ardından şubat ayına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Mehmet Şimşek: Ekonomik Dengeleri Koruma Hedefindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı, şubat ayından itibaren enflasyonun düşüş trendine gireceğini vurgulayarak, “Ekonomik dengeleri koruma hedefindeyiz. Şubat ayıyla birlikte enflasyondaki düşüş, ekonomik istikrarın sürdürülmesi adına olumlu bir adım olacak” diye ekledi.

Enflasyonla mücadele kapsamında alınacak önlemlere vurgu yapan Şimşek, fiyat istikrarını sağlamanın temel öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Şubat ayındaki beklenen düşüşün, ekonomik planlamalara uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler