Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Perşembe

12°/

Cuma

16°/

Cumartesi

19°/

Pazar

19°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Merkez Bankası Faizleri Yükseltti Mevduat Faizleri 20 Yılın Zirvesinde!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarını yüzde 40'a çıkararak Türk lirası mevduat faizlerini yüzde 47'ye kadar yükseltti ve son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştırdı.

Yayınlanma:

Haziran ayında yüzde 8,5 seviyesinde olan faiz, son altı ayda 3.150 baz puan arttı. Bu gelişme, bazı bankaların 500 bin TL’ye kadar olan mevduatlar için 32 günlük vadede 19 bin liradan fazla faiz ödemesine yol açtı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, 1-3 ay vadeli mevduatlar için uygulanan ortalama faiz oranı yüzde 47’yi aşarak 20 yılın zirvesine çıktı. Uzmanlar, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını aralık ayında da yükselteceğini ve Türk lirası mevduatlarında faiz oranlarının kısa sürede yüzde 50’nin üzerine çıkabileceğini öngörüyor.

Mevduat faizlerinin bu seviyeye çıkmasıyla birlikte, bankada parası bulunanların geliri önemli ölçüde arttı. Şu anda bazı bankalar, 500 bin TL’ye yatırım yapanlara 32 gün vade sonunda 19 bin liradan fazla faiz ödemesi yapıyor. Yatırım miktarı arttıkça getiri oranının da arttığı gözlemleniyor.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler