Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Perşembe

12°/

Cuma

16°/

Cumartesi

19°/

Pazar

19°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Merkez Bankası Rezervleri Tarihi Zirveye Ulaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayındaki seçimlerden bu yana devam eden artışla birlikte rezervlerini rekor seviyeye taşıdı. 6 aylık dönemde 42,3 milyar dolarlık bir artışla, toplam rezervler 140,1 milyar dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yayınlanma:

TCMB’nin Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 1 Aralık itibarıyla brüt döviz rezervleri 2 milyar 236 milyon dolar artarak 93 milyar 233 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde altın rezervleri de 1 milyar 420 milyon dolarlık bir artışla 46 milyar 916 milyon dolara yükseldi.

Toplam rezervler, 1 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 656 milyon dolarlık bir artışla 140 milyar 149 milyon dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu süreçte, mayıs sonundan itibaren toplam rezervlerde görülen yüzde 42,3’lük artış, ekonomik istikrarın göstergesi olarak dikkat çekti.

Seçim sonrasında kasaya giren 41,6 milyar dolarlık artış, Türkiye’nin ekonomik güvenilirliği ve Merkez Bankası’nın etkin yönetimi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler