Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Merkez Bankası’ndan Yeni Enflasyon Tahminleri

TCMB Başkanı Fatih Karahan, yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında yıl sonu enflasyon tahminleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Fatih Karahan’ın liderliğinde gerçekleşen toplantıda, enflasyonun seyri ve ekonomik görünüm değerlendirildi.

TCMB, yıl sonu enflasyon tahminleri için yüzde 36’lık bir oran belirledi. Ayrıca 2025 yılı için enflasyon tahmini ise yüzde 14 olarak açıklandı. Bu tahminler, enflasyonla mücadelede atılacak adımların belirlenmesinde kritik bir rol oynayacak.

Başkan Karahan, enflasyonun hedeflenen seviyeye düşene kadar parasal sıkılığın devam edeceğini vurguladı. Merkez Bankası, enflasyonun kontrol altına alınması için gerekli olan politika kararlarını almaya kararlı olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Açıkladı! Maaş Almanız Durumunda Emekli Maaşınıza 4000 TL İlave Ödeme
TCMB Başkanı Fatih Karahan, yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında yıl sonu enflasyon tahminleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İthalat ve Talep Trendleri

Toplantıda, iç talepteki dengelenme sürecinin yaşandığı ve ithalat eğiliminin zayıfladığı belirtildi.

Son düzenlemelerin ardından TL mevduat faizlerinde artış gözlendiği bildirildi. Ayrıca bireysel kredi büyümesinde yaşanan dengelenme sürecinin yakından takip edildiği belirtildi.

Merkez Bankası, kredi büyümesinde oluşabilecek aşırılıklara izin vermeyeceğini vurgulayarak don dönemde TL mevduatın artış gösterdiğini ancak KKM mevduatının azaldığını belirtti.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler