Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Piyasalarda Heyecan Dorukta! 2 Şubat 2024 Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından, piyasalarda beklenen durgunluk yerine, bugünkü tablolar şaşırtıcı bir etki yarattı.

Yayınlanma:

Gram altının rekor seviyelerle güne başlamasıyla birlikte, diğer altın türleri ve döviz kurlarında da yukarı yönlü hareketlerin hız kazandığı gözlendi. Detaylar haberimizde!

Yüksek enflasyonla mücadele çabaları çerçevesinde, dünya genelinde ekonomi yönetimlerinin aldığı kararlar, küresel ölçekte etkisini sürdürüyor. Özellikle piyasalara yön veren Amerika Merkez Bankası’nın faiz kararları, ülkemiz dahil birçok ülkeyi doğrudan etkileyen önemli faktörler arasında bulunuyor.

Pandemi sürecinde yükselen ve birçok ülkenin ekonomisini zorlayan enflasyon, Amerika Merkez Bankası’nın ardı ardına faiz artırma kararlarını tetikledi. Bu süreçte, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası genellikle faizleri sabit tuttu veya indirimler açıkladı. Ancak son dönemde durum tersine döndü. FED faizleri genellikle değiştirmezken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üst üste faiz artırma kararları aldı.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Açıkladı! Maaş Almanız Durumunda Emekli Maaşınıza 4000 TL İlave Ödeme
Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından, piyasalarda beklenen durgunluk yerine, bugünkü tablolar şaşırtıcı bir etki yarattı.

Politika faizindeki artış genellikle ekonomik göstergeleri etkilerken, FED’in ocak ayındaki faiz kararı beklentilerin aksine piyasalarda yeni bir döneme işaret etti. FED’in faizleri sabit tutma kararının ardından, döviz kurları ve altın piyasasıyla ilgili gelişmeler merak konusu oldu. Piyasalarda durgunluk beklenirken, bugün yeni rekorlar kırıldı. Gram altının güncel seviyesi şaşırtıcı olurken, döviz kurlarında da hareketlilik devam etti.

FED Kararı Sonrası Yeni Rekor Kırıldı

FED’in faizleri sabit tutma kararının ardından piyasalarda kısa süreli bir düşüş yaşandı; ancak bugün yükseliş trendi tekrar başladı. Gram altın, bu çerçevede 2.033 TL’yi aşarak yeni bir rekor seviyesine ulaştı. Ancak günün ortasına gelindiğinde, oklar yeniden tersine döndü. Gram altının satış fiyatı 2.012,07 TL olarak kaydedildi.

Güncel Döviz Kurları 2 Şubat 2024

2 Şubat 2024 tarihinde, saat 13:45 itibariyle geçerli olan anlık döviz kurları şu şekildedir:

Amerikan Doları: 30,4578 TL
Euro: 33,1777 TL
İngiliz Sterlini: 38,8839 TL

author avatar
Hazal Çuvalcı haber editörü
4 Mart 1999 tarihinde Trabzon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Akdeniz Üniversitesinde tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2020 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde editör olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler