Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazartesi

17°/

Salı

15°/

Çarşamba

10°/

Perşembe

14°/

Cuma

12°/

Cumartesi

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

"Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacını karşılayabilir"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) dünyaya sevk edilmeyi bekleyen doğalgaz değerlendirilemediği için toprakta yanıyor.

Yayınlanma:

Süleymaniye ile Kerkük arasında bulunan Çemçemal ilçesindeki bir tarlada toprak ve suya karışan doğalgaz kendiliğinden yanıyor. Tarlanın sahibi Helet Kerim, 100 dönümlük arazisini sulamak için 90 metre derinliğinde kuyu kazdıklarını ve suyla birlikte gazın da çıktığını söyledi. Gazın daha sonra da alev alarak yanmaya başladığını aktaran Kerim, ateşin şimdiye kadar sönmediğini ifade etti. Kürt bölgesindeki birçok sahada petrol ve gazdan kaynaklanan yanmalar, bölgenin yeraltı kaynakları açısından ne kadar zengin olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Süleymaniye ili Enerji Komisyonu Başkanı Galip Muhammet, Süleymaniye ilinin en zengin doğalgaz rezervlerine sahip olduğunu belirterek, “Süleymaniye’de 5 trilyon feetküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Kürdistan bölgesindaki doğalgazın yüzde 80’i bu bölgede bulunuyor” dedi.

Süleymaniye bölgesindeki doğalgazın Ortadoğu’nun en kaliteli gazı olduğunu iddia eden Muhammet, şu ana kadar rezervlerin işletilemediğini dile getirdi.

İLGİLİ HABER Halkbank’tan 2 Milyon TL’ye Kadar Konut Kredisi! Aylık Taksitler Şimdi Açıklandı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) dünyaya sevk edilmeyi bekleyen doğalgaz değerlendirilemediği için toprakta yanıyor.

IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet ise “Kürdistan bölgesi, Türkiye ve Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabilir” dedi.

Cevdet, yaptığı açıklamada Kürt bölgesinin zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu ancak bundan şu ana kadar istifade edilemediğini söyledi.

IKBY hükümetinin enerji alanında büyük bir stratejiye sahip olmaması nedeniyle bunun sağlıklı bir şekilde kullanılamadığını savunan Cevdet, “Doğalgazın 2017 yılında sevk edilmesiyle ilgili Kürdistan bölgesi ile Türkiye arasında stratejik bir anlaşma var. Kürt doğalgazı, Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya da ulaşacak. Kürdistan bölgesi, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğalgazın kesilmesi nedeniyle oluşan boşluğu doldurabilir” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan gelişmelerin bir nedeninin de enerji ve ekonomi olduğunu ileri süren Cevdet, şunları kaydetti:

“Avrupa ülkelerinin Rusya doğalgazını almaması bu ülke için büyük bir ekonomik krize neden olmuştur. Kürdistan bölgesi bu noktada ön plana çıkmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Kürdistan bölgesi, Türkiye ve Avrupa’nın doğalgaz ithiyacını karşılayabilir.”
 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler