Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Pazar

18°/ 10°

Pazartesi

17°/ 10°

Salı

12°/

Çarşamba

15°/

Perşembe

16°/

Cuma

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Üretici ve Market Arasında Yüzde 404 Fiyat Farkı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayında üretici ve market arasındaki fiyat farklarını açıkladı. En dikkat çeken rakam yüzde 404,2 ile portakalda oldu. Dalında 4 liraya satılan portakal marketlerde 20 liraya çıkıyor.

Yayınlanma:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayı verilerine göre üretici ile market arasındaki fiyat farkı oranlarının dikkat çekici boyutlara ulaştığını açıkladı.

Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre portakal başta olmak üzere mandalina, limon ve kuru soğan gibi ürünlerde fiyat farkı rekor seviyeye çıktı. Özellikle portakalın dalında 4 lira olan kilosunun markette 20 liraya kadar yükseldiği belirtildi.

Üretici ile market arasındaki fiyat farklarındaki çarpıcı rakamlar;  portakal ve mandalinada fiyat farkı 5 kata kadar çıkarken limonda bu fark 4,9 kata, kuru soğanda ise 3,6 kata ulaştı.

İLGİLİ HABER Resmi Gazetede Açıklandı! Emeklilere 3000 TL Ödeme Olacak
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayında üretici ve market arasındaki fiyat farklarını açıkladı. En dikkat çeken rakam yüzde 404,2 ile portakalda oldu. Dalında 4 liraya satılan portakal marketlerde 20 liraya çıkıyor.

Örneğin, üreticide 4 lira olan portakalın markette 20 lira 17 kuruşa, mandalinanın 5 lira 25 kuruş olan kilosunun 26 lira 8 kuruşa, limonun 3 lira 83 kuruş olanının 18 lira 58 kuruşa, kuru soğanın ise 5 lira 8 kuruş olanının 18 lira 11 kuruşa satıldığı kaydedildi.

Market Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Ocak ayında market fiyatlarında da artış gözlendi. Yeşil fasulye, salatalık, ıspanak ve pırasa gibi ürünlerde önemli artışlar yaşandı. Özellikle yeşil fasulyenin fiyatında %34,7’lik bir artış görüldü.

Üreticilerde ve Girdi Piyasalarında Değişimler

Üreticide ise 34 üründen 24’ünde fiyat artışı, 2’sinde düşüş ve 8’inde değişim olmadığı bildirildi. Ayrıca girdi piyasalarında da amonyum nitrat, amonyum sülfat ve üre gübresi gibi ürünlerde fiyat artışı gözlemlendiği ifade edildi.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler