Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Salı

16°/

Çarşamba

18°/

Perşembe

19°/ 10°

Cuma

19°/ 11°

Cumartesi

11°/

Pazar

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

AB Komisyonu Başkanı Leyen: 'Putin kaybedecek, Avrupa ve Ukrayna kazanacak'

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu (AP) Strazburg Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada, "Putin kaybedecek, Avrupa ve Ukrayna kazanacak" dedi.

Yayınlanma:

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Strazburg Genel Kurul oturumunda ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını gerçekleştirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska’nın da katıldığı oturumda açıklamalarda bulunan Leyen, ilk günden beri Ukrayna’nın yanında olduklarını belirterek, “Bugüne kadar savaş esnasında Birliğin Durumu konuşması yapılmamıştı. İnsanlar, sirenler ve savaşın sıkıntıları ile uyanıyor. Rus güçleri sınırı geçer geçmez cevabımız çok hızlı oldu bununla gurur duyabiliriz. AB içinde yeniden güçlü olabiliriz ve olmalıyız. Bu sadece Avrupa ya da Ukrayna için değil, bütün dünya için geçerli. Sadece Rusya’nın savaşı için değil, enerji ve ekonomi için yapılacak tüm savaşlara karşı da güçlü olmalıyız. Bugünkü savaşta Putin kaybedecek, Avrupa ve Ukrayna kazanacak. Başkanın eşini, öldürülen çocukların aileleriyle birlikte yürürken gördük. Çanlar, suçsuz yere öldürülen masumlar için çaldı. Bunlar hafızalarımıza kazındı. Bugün, sayın başkanın eşi de bizimle. Biz bir kahramanlık tanıdık. Eşiniz, siz ve çocuklarınız bir topluma cesaret verdiniz. Halkınıza uluslararası alanda ses oldunuz. Avrupalı kahraman bir millet oldunuz. Sizinle ilk günden beri birlikteyiz. Silahlar, hastaneler, krediler ve Rusya’ya karşı yaptırımlarla bunu yaptık. Yaptırımlar yürürlüktedir ve devam edecektir. Bu konuda çok açık olalım” dedi.

“Ukrayna’dan elektrik almaya başladık”

İLGİLİ HABER Filistin Kızılayı Gazze Şeridi’nde Koordinasyona Arı Verdi
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu (AP) Strazburg Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada, "Putin kaybedecek, Avrupa ve Ukrayna kazanacak" dedi.

Rusya’nın fosil yakıtlarına olan bağlılıktan kurtulmak için kararlı olduklarını söyleyen Leyen, “Enerji fiyatları geçen yıla göre 10 kat arttı. Çok sayıda şirket Avrupa’dan ayrıldı. Ancak aldığımız tedbirlerle geçen yıl yüzde 95 olan Rus enerjisine olan bağımlılığımız yüzde 9’a düştü. Ukrayna’dan 2024 yılında başlatmayı düşündüğümüz elektrik alımına şimdiden başladık. Hatları sadece 2 haftada bağlamayı başardık. Üye ülkelerle de gaz fiyatlarına tavan fiyat uygulaması konusunda çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Enerji krizine karşı çözüm önerilerine de değinen Leyen, yeni yenilenebilir enerji yatırımları yapılacağını belirtti. Almanya’nın bir bölümünde faaliyete geçen hidrojen enerjili trenler gibi birçok alanda hidrojen enerjisine büyük yatırımlar yapılacağını söyleyen Leyen, 2030’da hidrojen temelli bir enerji planı olduğunu bildirdi. Leyen ayrıca, Avrupa Hidrojen Bankası kurulacağını ve 3 milyar euro ile gelecekteki hidrojen piyasasını kurmak için yatırım yapılacağını da sözlerin ekledi.

“Lityum, petrol ve gazdan daha önemli hale gelecek”

Geçmişten ders alınarak AB’nin yeşil paketine daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Leyen, “Lityum, petrol ve gazdan daha önemli hale gelecek” dedi. Lityum kaynaklarının kontrol ve üretiminin yüzde 70’inin Çin tarafından yapıldığını söyleyen Leyen, AB’nin ender madenler konusunda yeni bir program başlatacağını ifade ederken, “Kendi lityum ve pil üretimimizi sağlamak için gelecekte yeni bir AB lityum egemenlik fonu kurmak istiyorum” dedi.

“Hiçbir ülke, tek başına iklim değişikliği ile mücadele edemez”

İklim krizine karşı önümüzdeki günlerde önemli tedbirler alınacağını da ifade eden Leyen, “Doğayı birinci ortağımız yapacağız. COP27 toplantısında programımızı sunacağız. Hiçbir ülke, tek başına iklim değişikliğiyle mücadele edemez. Avrupa büyük bir kapasiteye muhtaç. Orman yangınları ile mücadele için 10 uçak ve 3 helikopter eklenerek ekipmanımız genişletilecek” açıklamasında bulundu.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler