Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

ABD Başkanı Joe Biden Yahudi Yerleşimcilere Karşı Yaptırım Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcilere karşı ekonomik ve siyasi yaptırımlar içeren bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Yayınlanma:

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı açıklamada Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri hedef alan bir başkanlık kararnamesini imzaladığını duyurdu. Kararname, bu tür faaliyetlerde bulunan kişilere ve kuruluşlara ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmasını içeriyor.

Biden, Ulusal Dua Kahvaltısı’nda yaptığı konuşmada Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden ABD askerlerini anarak, dünya genelinde yaşanan acıyı anladığını belirtti. İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara değinen Biden, “Sadece barış için dua etmiyoruz, İsrail halkı ve Filistin halkı adına barış, güvenlik ve haysiyet için aktif olarak çalışıyoruz” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki Esirler İçin Çaba Sarfediyoruz

Biden, Gazze Şeridi’ndeki esirlerin evlerine dönmeleri için “gece gündüz” çaba sarf ettiklerini vurgulayarak, aynı zamanda “insani krizi hafifletmek, Gazze ve İsrail’e barış getirmek ve iki halk için iki devletle kalıcı barışı sağlamak” amacıyla çalıştığını ifade etti.

İLGİLİ HABER Avrupa Parlamentosu’ndan İsrail’e Silah Ambargosu Önerisi Reddedildi
ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcilere karşı ekonomik ve siyasi yaptırımlar içeren bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki şiddet olaylarına değinen Biden, söz konusu şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri hedef alan yaptırım kararnamesini imzaladığını açıkladı. Kararname, bu faaliyetlerde bulunan kişilere ve kuruluşlara ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

Öte yandan İsrailli Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria’nın merkezindeki El-Bire kenti yakınlarında yeni bir “kaçak yerleşim birimi” kurdu. El-Bire’nin doğusundaki Burka’nın Köy Meclisi Başkanı Sail Kenan, fanatik Yahudi yerleşimcilerin köy arazileri üzerinde kaçak yerleşim birimi kurduğunu belirtti. Kenan, bu arazilerin Filistin halkının özel mülkiyeti olduğunu ifade ederek yerleşimcilerin bölgedeki geniş arazileri kontrol etmeye çalıştığını söyledi.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler