ABD'de 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz! Kürtaj yaptırmak için eyalet değiştirmek zorunda kaldı

ABD’nin Ohio eyaletinde 27 yaşındaki Gershon Fuentes, 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüzle suçlandı. Tecavüze uğrayan kız, Yüksek Mahkeme kararı doğrultusunda kürtaj yaptırmak için eyalet değiştirmek zorunda kalınca konu uluslararası basında yankı uyandırmıştı.

ABD'de 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz! Kürtaj yaptırmak için eyalet değiştirmek zorunda kaldı

Fuentes, salı günü gözaltına alındığı bir apartman dairesinde suçunu itiraf etti.

Sanık, çarşamba günü Columbus’ta mahkemeye çıktı.

Franklin Bölge Belediye Mahkemesi, suçluyu kefareti 2 milyon dolar olacak şekilde gözaltına aldı.

Eğer suçlu bulunursa müebbet hapis cezasına çarptırılacak.

Ne olmuştu?

ABD’nin Ohio eyaletinde tecavüze uğrayan 10 yaşındaki kız çocuğu, istismarın ardından hamile kaldı. Çocuk, ABD'de Yüksek Mahkemenin kürtaj yasasına yönelik aldığı karar doğrultusunda zorluklar yaşadı.

Haziran ayında mahkeme kararıyla ABD’de milyonlarca kadın anayasal hakları olan kürtaj hakkını kaybetti.

Geçtiğimiz cuma günü kürtaj yasasını kınayan bir konuşmada ABD Başkanı Joe Biden çocuğun davasına yönelik bir rapor hazırladı ve sinirli bir şekilde: ‘’O küçük kızın yerinde olduğunuzu düşünün!’’ dedi.

Yüksek Mahkeme’nin kararından birkaç saat sonra Ohio’daki yasa koyucular, hamilelikten altı hafta sonra tecavüz veya ensest kurbanları için istisna olmaksızın kürtajı yasakladı.

Indiana merkezli gazete IndyStar’a göre çocuk, altı hafta üç günlük hamileydi.

Ohio'daki bir çocuk istismarı doktoru tarafından yönlendirilen kız, 30 Haziranda kürtaj yaptırmak için Indianapolis’teki bir kliniğe gitti.

Her ne kadar Ohio’nun komşu eyaletlerinde kürtaj erişimini kısıtlamaya yönelik çabalar devam etse de, prosedür orada hala yasal olmaya devam ediyor.

Yüksek Mahkemenin kararının ardından 26 eyaletin kürtajı kısıtladığı ya da önümüzdeki haftalarda ve aylarda bunu yapması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326