Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Salı

15°/

Çarşamba

10°/

Perşembe

14°/

Cuma

12°/

Cumartesi

13°/

Pazar

13°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

Almanya'da, "yılın en kötü kelimesi" seçildi!

Almanya'da 2022'nin en kötü sözcüğünün, "iklim teröristleri" olarak belirlendiği bildirildi. 2021'de, "geri itme" terimi, en kötü sözcük seçilmişti

Yayınlanma:

Alman Dil Birliği tarafından, “dilin uygunsuz kullanımına dikkat çekmek” amacıyla bu yıl belirlenen yılın en kötü sözcüğü (Unwort), “iklim teröristleri” oldu. Terimin, kamusal söylemde aktivistleri ve onların iklimin daha fazla korunması için yaptıkları protestoları itibarsızlaştırmak için kullanıldığı ifade edildi.

Jüri, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik ve demokratik direniş biçimlerinin bu şekilde şiddet ve devlet düşmanlığı bağlamına yerleştirilmesini eleştirdi.

En kötü ikinci sözcük: sosyal turizm

İLGİLİ HABER Hamas Gazze Şeridi’nde Ateşkese Varılması İçin Çalışıyor
Almanya'da 2022'nin en kötü sözcüğünün, "iklim teröristleri" olarak belirlendiği bildirildi. 2021'de, "geri itme" terimi, en kötü sözcük seçilmişti

Dilbilimcilerden oluşan jüri, 2013’te en kötü sözcük seçilen “sosyal turizm” terimini ise 2022 için ikinci sıraya koydu.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri Friedrich Merz, Eylül 2022’de, Ukrayna’daki savaştan kaçıp ülkeye gelenlerle ilgili, “sosyal turizm” ifadesini kullanmış ve daha sonra özür dilemişti.

Üçüncülük, “savunma mimarisi” terimine verildi. Yılın en kötü sözcüğü için toplamda 497 farklı terimle başvuru yapıldığı belirtildi.

2021’de, “geri itme” terimi en kötü sözcük seçilmişti.

Ülkede 1991’den bu yana gerçekleştirilen en kötü sözcük seçiminin amacının, dilin uygunsuz kullanımına dikkat çekmek ve böylece insanları terimlerin daha özenli kullanımı konusunda duyarlı hale getirmek olduğu ifade ediliyor. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler