Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

Esir Değişimi ve Ateşkes Teklifinin Çerçeve Anlaşmasına Olumlu Yanıt

Hamas, ateşkes ve esir değişimi konusundaki "çerçeve anlaşması"na dair olumlu cevabını resmi olarak Mısır ve Katar'a iletti.

Yayınlanma:

Hamas,  esir değişimi ve ateşkes üzerine önerilen “çerçeve anlaşması”na ilişkin cevabını resmi olarak Mısır ve Katar’a iletti ve “olumlu” bir sonuç duyurdu. Hamas’ın yazılı açıklamasında kararın Hamas liderleri ve diğer Filistinli gruplarla yapılan istişarelerin ardından verildiği vurgulandı.

Açıklamada, Hamas’ın öneriyi olumlu bir şekilde karşıladığı belirtilerek kapsamlı bir ateşkesin sağlanması, Gazze halkına yönelik saldırıların sonlandırılması, Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılmasıyla yeniden imarın garanti altına alınması ve esir değişim sürecinin tamamlanması gibi taahhütlerin altı çizildi.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak’ta Washington’da verdiği bir röportajda; ABD, İsrail, Mısır ve Katar’ın Gazze’de  esir değişimi ve ateşkes konusunda müzakereler yürüttüğünü belirtmişti.

İLGİLİ HABER Avrupa Parlamentosu’ndan İsrail’e Silah Ambargosu Önerisi Reddedildi
Hamas, ateşkes ve esir değişimi konusundaki "çerçeve anlaşması"na dair olumlu cevabını resmi olarak Mısır ve Katar'a iletti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de MSNBC’ye yaptığı açıklamada, ABD, Katar, Mısır ve İsrail yetkilileri arasında müzakere edilen esir değişimi ve ateşkes konusunda bir çerçeve oluşturulduğunu ve özellikle esir değişimi konusunda somut ilerleme kaydedildiğini doğruladı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise Paris’teki toplantıdan sonra Kahire’ye “çerçeve anlaşması”nı ve uygulanmasına ilişkin maddeleri görüşmek üzere davet aldıklarını açıkladı.

Heniyye, Hamas’ın cevabının Gazze’deki saldırıların durdurulması ve İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesine bağlı olduğunu vurguladı.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler