Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Cumartesi

16°/ 10°

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

14°/

Çarşamba

/

Perşembe

10°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

Mısır, İsrail ile Olan Camp David Anlaşmasının Askıya Alındığı İddialarını Yalanladı

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Mısır'ın İsrail ile imzaladığı Camp David Anlaşması'nı askıya alacaklarına dair çıkan iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Yayınlanma:

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Gazze Şeridi’nin Refah kentine yönelik olası bir saldırı durumunda, Mısır’ın İsrail ile imzaladığı Camp David Anlaşması’nı askıya alma iddialarıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da Sloven mevkidaşı Tanja Fajon ile düzenlediği ortak basın toplantısında Shoukry, Mısır’ın, Refah kentine müdahalesi nedeniyle İsrail ile olan Camp David Anlaşması’nın askıya alınacağı yönündeki haberleri yalanlayarak, “Mısır ile İsrail arasında 40 yıldır devam eden bir barış anlaşması var ve biz bu anlaşmaya sadık kalmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ateşkes Çağrısı

Shoukry, Mısır’ın İsrail ile Hamas arasında esirlerin serbest bırakılması ve Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım girişini sağlamak amacıyla çabalarını sürdürdüğünü belirterek, Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABER Avrupa Parlamentosu’ndan İsrail’e Silah Ambargosu Önerisi Reddedildi
Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Mısır'ın İsrail ile imzaladığı Camp David Anlaşması'nı askıya alacaklarına dair çıkan iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Aynı zamanda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını eleştirerek, Filistinlilerin kitlesel olarak yerinden edilmesinin durdurulması için uyarılarda bulundu.

Camp David Anlaşması Nedir?

1970’lerin sonunda ABD’nin arabuluculuğuyla imzalanan barış anlaşmasıyla Mısır, İsrail’i resmen tanıyan ve ele geçirilmiş topraklar üzerindeki varlığını meşru kabul eden ilk Arap ülkesi olmuştu. Bu anlaşma aynı zamanda İsrail ve Mısır’ın sınır bölgelerinde askeri varlıklarını düzenleyen çeşitli hükümleri de içermekteydi.

author avatar
Öznur Tekeli
18 Eylül 1996 yılında Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 2022 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde gece editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler